Wpis z mikrobloga

Myślę, zresztą nie tylko ja, ze Rosja się uspokoi na długi czas
I to nie dlatego, ze maja straty w sprzęcie, ale dlatego, ze widzą w praktyce siłę NATO.
Owszem mieli i mają wywiad, wiedzą czym NATO dysponuje i co może, ale teraz to jest namacalne w polu.
Ukraina nie jest w NATO, ale od samego początku NATO, udziela pomocy logistycznej, rozpoznawczej.
Smutny to czas, bo wielu niewinnych ginie, ale pokaz siły NATO to pozytywna strona tego konfliktu, bo dzieki temu może w najblizszej przyszłości inni nie bedą ginąć w bezsensownych wojnach.
Ukraina dostawała i dostaje od NATO cały czas wsparcie, informacje, lokalizacje, informacje o przemieszczaniu wojsk, przewidują ich następne ruchy, potencjalne cele.
My mamy szczatkowe informacje, natomiast Putin ma z pierwszej ręki info na stole od róznorakich służb i widzi, jak wyglada w praktyce to co było teorią.
NATO nie oddało jednego strzału, to nie jest konflikt Rosja-NATO, ale Sojusz Północnoatlantycki robi pokaz swoich możliwości. No i UE się zjednoczyło w obliczu jednego wroga.
To może być okres, który uspokoi potencjalnych agresorów na długie lata, tyle, ze jak zawsze ludzi szkoda.
-------
#wojna #ukraina #nato #rosja
  • 14
@i_teraz_wchodze_ja_caly_na_bialo: Rosja miała wywiad o materialnej stronie NATO - liczby sprzętu, rozmieszczenie. Ale przeliczyli się w sferze mentalnej - Zachód był przecież skłócony, USA zdestabilizowane po wyborach Trump vs. Biden, BLM, odwrót z Afganistanu, Niemcy uwikłani w Nord Stream, Covid, Polska podzielona wewnętrznie i skłócona z Unią, ale teraz Zachód pokazał jedność.
@i_teraz_wchodze_ja_caly_na_bialo: Może tak, może nie. Dopóki na Pacyfiku jest spokojnie to ruscy nie mrukną ale nikt nie wie co zrobią te dzikusy jeśli np. amerykanie wejdą w konflikt z Chinami i Europa będzie odsłoniona.

Dlatego mamy kilka lat na gruntowną reformę wojska, dozbrojenie się - zwłaszcza zabetonowanie ochrony pl, wzmocnienie dywizji pancernych i wyproszenie włączenia w nuclear sharing. NATO nie teleportuje się nam pomóc, musimy mieć zdolności żeby walczyć samodzielnie i
@i_teraz_wchodze_ja_caly_na_bialo: Putin chyba zapomniał, na jakim fundamencie powstała Unia - wspólnotę gospodarczą zawiązano wkrótce po światowej wojnie, a ideą było "nigdy więcej". I ostatnio Unia była słaba jak nigdy, ale gdy przyszło do kwestii fundamentalnych, to każdy Europejczyk powie "nie zgadzam sie na to". Pamiętajmy o tym, gdy zechcemy się spierać o praworządności czy tolerancję - to też powinny być wartości oczywiste, bo inaczej upodabniamy się tylko do homo sovieticusa.
@i_teraz_wchodze_ja_caly_na_bialo: ja myślę, że są przerażeni tym jak NATO szybko zaczęło wysyłać sprzęt który w moment potrafi się znaleźć na Ukrainie mimo dużej odległości. Zawsze były heheszki o biurokracji itd a tu popatrz.
Ruscy przygotowywali się rok a ich logistyka i linie zaopatrzenia działają tak, że mimo największych złóż surowców naturalnych na świecie i walki przy swojej granicy to brakuje im nawet paliwa. To jest potęgą NATO. Wojsko może być wszędzie
@worldmaster: A moja opinia (która ofc nikogo nie obchodzi) jest taka, że chinole nie wchodzili w drogę Putlerowi bo znali rzeczywisty stan armii ruskich i liczyli na to że na Ukrainie się wykrwawią. Nie przewidzieli jednak że Ameryka i NATO nie odpuści Ukrainy od tak ale będzie ich wspierała w sposób miękki tak bardzo jak tylko będą mogli grając na #!$%@? się Rosji na ryj tak żeby wsadzić tam na kreml