Wpis z mikrobloga

Ostatnio kupiłem samochód i chcę wymienić w nim opony, nowe będą wzmocnione. Z tego co znalazłem na necie to udźwig normalnych opon nie zwiększa się powyżej 35-36psi podczas gdy w oponach xl udźwig rośnie do 41ps.

No i teraz patrząc na naklejkę w samochodzie - według producenta przy dużym obciążeniu ciśnienie z przodu powinno wynosić 35 a z tyłu 41psi. Ani na naklejce ani w instrukcji nie ma informacji o jakim typie opony mówimy więc prawdopodobnie standardowej sl co oznacza, że producent zaleca napompowanie tyłu powyżej granicy wzrostu nośności, prawdopodobnie tylko po to by się nie odkształcały bo nośność opon przedniej i tylnej osi jest taka sama.

Czy w takim razie chcąc przewieźć dużo gratów mając furę na oponach XL powinienem dopompowwc tylne koła tylko do 35psi tak by nośność z przodu i tyłu była taka sama czy też dowalić te 41psi i zachwiać stosunkiem nośności przodu i tyłu?

#samochody #motoryzacja #opony
  • 8
@ziemniag: focus mk3 kombi, na razie nic nie będę woził więc tył i przód dam jak każe producent samochodu ale chcę wiedzieć jak pompować opony gdybym chciał wyruszyć ze znajomymi na urlop
napompuj normalnie 2.3 bara przód i tył i zapomnij, to nie jest tak, że jak przewozisz te nawet kilkaset kilo więcej to trzeba mocniej pompować opony xD