Wpis z mikrobloga

Witam, wśród moich podopiecznych (sosny czarne) dwa osobniki postanowiły sobie darować życie na tym łez padole ;/ Czy byłby ktoś uprzejmy pomóc mi zdiagnozować problem? Łącznie 40 sztuk, z czego tylko dwie opadły (lewa juz całkiem, prawa niedługo podzieli jej los ponieważ wiodczeje). Sztuka po lewej od pewnej wysokości jakby miała blokadę w transporcie wody - korzeń jest biały, zdrowy, żadnych objawów zgnicia.

Jeżeli ktoś byłby uprzejmy w pomocy diagnozy problemu byłbym wysoce wdzięczny :) Pozdrawiam serdecznie

P.S.: Rośliny mają odpowiednią ziemię oraz drenaż w postaci keramzytu i pumeksu.
#bonsai #ogrodnictwo #rosliny
NaglyAtakZwieracza - Witam, wśród moich podopiecznych (sosny czarne) dwa osobniki pos...

źródło: comment_1646149751d73Pd6WwbUPO2O9zNjVaSP.jpg

Pobierz
  • 3
Jesteś pewien, że chcesz siać sosnę czarną? Ma długie igły i duże przyrosty i przez to jest kapkę ciężka w późniejszym prowadzeniu jeśli chcesz drzewko mniejsze niż pół metra.
Wysiewałem sosnę czarną na bonsai ponad 10 lat temu i całkowicie z niej zrezygnowałem na rzecz kosodrzewiny i sosny limby, mimo, że te sosny czarne miały już po 10cm średnicy i korę z pełną fakturą.
To co kolega wyżej pisze to prawda, czasem
@niedasie: Pewny nie jestem, to dopiero moje pierwsze kroki w pozyskaniu materiału na bonsai od ziarna. Próbowałem z daglezją glauca jednak żadne nasiono mi nie wykiełkowało :(
Spróbuję w bliskiej przyszłości pozyskać jakieś nasiona drzew które wymieniłeś i poprowadzić je równolegle z sosną czarną przez rok/dwa. Zobaczymy :)
Dziękuję bardzo za rady.