Wpis z mikrobloga

@RudyAnon wynika to chyba z tego, że jak to były części związku radzieckiego to się mówiło na i to było poprawne

Na niepodległe państwa mówi się w, też tego nie wiedziałem, ale przy okazji można się doszkolić

Dziennikarze też mają z tym duży problem, ale część się stara
@smierdakow: >Na niepodległe państwa mówi się w, też tego nie wiedziałem, ale przy okazji można się doszkolić
Ktoś to sobie wymyślił i nie ma takich zasad. Ten przyimek "na" wynika po części z tego kiedy coś było postrzegane nie tylko jako państwo ale region; dlatego Węgry, Ukraina czy Słowacja mają to "na" bo tworzyliśmy z nimi w historii jeden organizm państwowy. Ale nie ma to nic do podległości i niepodległości.
@adamdd: dlatego też mówi się np. "na Litwę, na Łotwę", a nie mówi się "na Estonię". Słówka "na" używa się też w przypadku wysp, np. "na Majorkę" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@spiropentan: nie, ja się nie czepiam, tylko wyjaśniam. Po prostu jest to naleciałość, którą ciężko wyplenić, ja sam tak często mówię, ale rozumiem wpis Mirka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@spiropentan to jest na razie taka mała kampania medialna, która wzięła się z sondaży przeprowadzonych wśród Ukraińców, którzy wolą, żeby tak mówić, a będzie ich tu teraz sporo

Oczywiście to pierdoła w zalewie tak ważnych informacji, potraktuj to jako ciekawostkę