Wpis z mikrobloga

@Michal0173 przecież trzon Europy czyli dzisiejsze tereny Francji Niemiec jak i Włoch zostały nietknięte przez ordę. Ledwo co złupili nasz kraj a na dobre zagościli na dzikim wschodzie i ew na Węgrzech i małej części Bałkanów. Bardziej mnie ciekawi jakby wyglądała Europa bez Hunów, wielkich wędrówek Gotow, Alemanow czy nawet najazdów Awarów a potem Węgrów czy byłby podział widoczny na Słowian południowych.
@Klepajro: Ja tutaj mam na myśli przede wszystkim wpływ Mogolskich genów na ruską mentalność i jak by dzisiaj wyglądała koegzystencja w Europie. Litwa rozrosła się do takich rozmiarów w XV wieku właśnie przez Mongolskie rozwalenie Rusi. W ogóle Mongołowie nie planowali najazdu, zostali znieważeni przez Ruskich poprzez zabicie posłańców. Batu chan wyruszył z własną armią i odniósł ogromny sukces.
Ich też szkoda, między ruskami a chinami, gorzej się nie da


@Abaddon_Profanator: No nie wiem, my jesteśmy między Ruskimi i Niemcami. I chcąc nie chcąc to chyba więcej gówna zebraliśmy do tej pory.

W czasie pokoju fajne położenie, w czasie wojny - najgorsze z możliwych.

A Mongołowie nie mają aż takich problemów, bo o ich regiony konkurują dwa państwa o podobnym podejściu, które raczej nie chcą wchodzić w sobą w konflikt