Wpis z mikrobloga

Na wypoku dziś pojawił się oto taki wpis, postaram się sprostować kilka kłamstw i niedomówień co do niego XD.

1648 - straszny hetman Chmielnicki wraz z Tatarami morduje tysiące polskich szlachciców, wiecie dlaczego zdobył jakiekolwiek poparcie? Bo jak Władysław IV Waza planował wojnę z Turcją o Chanat krymski, by zniszczyć ten drugi to zabiegał ściśle o pomoc kozacką, rozszerzył nawet rejestr. Ale większość nie wie, co to jest rejestr, więc mówię - był to spis Kozaków wziętych na żołd Rzeczypospolitej, by jej bronić, piękna sprawa, czyż nie? Bronisz siebie, a rząd i tak ci płaci. Ale najlepsze jest to, że rejestr był żałośnie niski, a reszcie Kozaków groziła pańszczyzna. Ktoś powie, że syn Zygmunta III Wazy przecież ten rejestr rozszerzył i planował to robić dalej dla wojny z Turcją, no tak, ale SEJM TĘ WOJNĘ UWALIŁ XDDDDDDDDDDDDD. Przez co król nie mógł zebrać podatków i #!$%@? dupa, wojny nie ma. Co się potem okazało? Że jako plany wojenne były już skonstruowane, to ściśle poinformowany Chmielnicki zdegustowany tym, że szlachta niszczy wszelkie szanse polepszenia Kozakom doli (a taką szansę niosła wojna, która pozwoliłaby Kozaków zinstytucjonalizować w szerokiej skali) zaniósł plany skończenia Chanatu krymskiego jego, a jakże... chanowi. Wiecie dlaczego powstania Chmielnickiego nie zduszono jak na przykład tego Seweryna Nalewajki z końca XVI wieku? A jakże, pomoc tatarska.

1768 - koliszczyzna. Do rzezi owszem, doszło, najgorszą była rzeź humańska. Autor grafiki przyjął nawet umiarkowane dane, niektóre źródła podają 200 000 martwych. Lecz wiecie, co najśmieszniejsze? Sejm Czteroletni (ten od zerwana protektoratu rosyjskiego i sojuszu z Prusami, uchwalił też Konstytucję III Maja) opierając się na zeznaniach świadków doszedł do wniosku, że bunt Żeleźniaka i Gonty wynikł z poduszczenia rządu rosyjskiego XDDDDDDDDDDDDD. Rząd rosyjski wykorzystał ucisk ludności prawosławnej (nie dajcie się zmylić, po unii brzeskiej skończyły się dobre czasy dla prawosławia w RON) i wraz z nieprzychylnymi Polakom grekokatolikami dokonał rzezi? Skorzystano także, a jakże, z tego, że ludności chłopskiej nie podobała się pańszczyzna? Autor grafiki albo manipuluje, albo nie doczytał.

1917 - niech ktoś mi podlinkuje, nic nie mogłem znaleźć, przepraszam, o ile takie wydarzenie zaszło, a się nie odniosłem XDDDDDDD.

1918 - Tak, Ukraińska Armia Galicka strzelała do Orląt, ale wiecie dlaczego? Po tym, jak Ukraiński Generalny Komisariat Wojskowy zajął Lwów i zrobili całą tę imbę z tym, żeby gen. Hyun oddał im Galicję, to polskie dzieciaki z Lwowa (obok dawnych legionistów, POW, czy Polskich Kadr Wojskowych) powstały i zaczęły walczyć o miasto. Nie ma nic dziwnego, że ukraińscy żołnierze strzelali do tych, którzy chcieli przejąć zdobyte przez nich miasto. Dodatkowo, do Orląt wlicza też się pełnoletnich studentów, nie znalazłem informacji, ile tak naprawdę walczyło dzieci (przyjmijmy nawet ONZtowską definicję dziecka jako osoby poniżej 18. roku życia), to jest uczniów szkół powszechnych i średnich. Podają ich razem ze studentami.

W walkach we Lwowie po stronie polskiej do 22 listopada 1918 włącznie uczestniczyło z bronią w ręku lub w służbach pomocniczych 6022 osób, w tym 1374 uczniów szkół powszechnych i średnich oraz studentów. 2640 nie przekroczyło 25 roku życia. Około tysiąc osób stanowiła odsiecz płk. Tokarzewskiego-Karaszewicza, 29 osób z niej poległo.

1920 - teraz zarzut odwrotny, Ukraińcy to ciamajdy, które nie umieją utrzymać Kijowa, danego im przez Polaków. Teraz sobie przeanalizujemy w skrócie, co się między tym czasem wydarzyło. Zarzut pierwszy dotyczył ZURL, Ukraińców galicyjskich, teraz autor tej grafiki atakuje Ukraińców naddnieprzańskich.

Pod koniec 1918 obalono hetmana Skoropadskiego, zaprowadzonego do władzy 8 miesięcy wcześniej przez konserwatystów i Niemców, który podpisał akt o federacji z białą Rosją. Armia Ukraińskiej Republiki Ludowej liczyła wtedy około 100 tysięcy ludzi, lecz niech nie zmylą was liczby, większość z tego, to oddziały atamańskie, które potem poszły do bolszewików. W marcu URL musiało ewakuować się na Prawobrzeże (na zachód od Dniepru), a w maju bolszewicy doszli do Zburcza. W międzyczasie, w styczniu, zawarto unię z ZURL (Galicja nie robiła sobie z niej nic, bo zajmowała się strzelaniem do Wojska Polskiego). Lecz po tym, jak Polacy w końcu wyparli w połowie 1919 Galicjan za Zbrucz, to zorganizowano ofensywę na bolszewików, padających pod ciosami białych i Polaków. Ruszono na Kijów i Odessę, zajęto ten pierwszy i nagle! Nagle przeszli po postaci dnieprzańskich biali, wskutek awantury Ukraińcy musieli się wycofać. Rozpoczęto walki z Białą Gwardią, lecz przegrywano wskutek epidemii tyfusu, Ententa odmówiła dostarczenia zakupionych leków. Ukraińcy ten okres określają mianem trójkąta śmierci, a samą sytuację kijowską katastrofą. Potem UGA zawarła ugodę z białym i porzuciła URL. W końcu oddano Kamieniec Podolski Polakom i udano się na internowanie. Jednostki zdrowie poszły na pierwszą kampanię zimową, półroczną walkę partyzancką z bolszewikami i białymi.

Zatem, gdy URL ugadała się z Polakami i poszła na Kijów to nie można całej winy zwalać na nią, teren zdobyty utrzymano miesiąc, a siły 6 Dywizji Siczowej płk. Bezruczki liczyła dwa tysiące ludzi. Winę raczej można zrzucić na Piłsudskiego, który w swym szoku słabością bolszewików nie zdołał rozbić 12. i 14. Armii, które Jegorow sprawnie wycofał za Dniepr. Całą tę sytuację omawia dr Wojciech Kempa w artykule Przyczyny klęski Petlury na Magna Polonia, strona, gdzie to publikuje jest taka sobie, ale artykuł pierwsza klasa i jak na polskie źródła w kwestii URL jest odkrywczy.

1931, 1934, 1939 - Marginalne grupki ukraińskich nacjonalistów zabijały polskich urzędników, a także groziły członkom pokojowej i centroprawicowej UNDO. Zresztą, Polska w 1923 zobowiązała się do nadania Galicji Wschodniej autonomii, czego podczas całego dwudziestolecia międzywojennego nie zrobiła, co zradykalizowało niechętnych nieskutecznym działaniom parlamentarnym UNDO i innych stronnictw legalnych.

1943-45 - Zbrodnia wołyńska wraz z innymi zbrodniami ukraińskimi była strasznym czynem i należy ją potępić. Co ciekawe jednak autor zapomina o tym, co pisałem wyżej (niewykonanie warunków Ententy zradykalizowało i wytworzyło warunki dogodne dla powstania OUN).

A także o tym: Wersji [o podjęciu decyzji o wymordowaniu Polaków przez centralne dowodzenie UPA - przyp. mój] tej nie podtrzymuje pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej: „Uznano, że na III konferencji podjęto jedynie decyzję o tworzeniu silnych struktur partyzanckich nie podejmujących wszakże szerszej działalności bojowej i nastawionych na wystąpienie w „odpowiednim momencie”, natomiast decyzję o rozpoczęciu na szeroką skalę działań partyzanckich podjęto samodzielnie na Wołyniu łamiąc ustalenia III konferencji”[30]. Analogiczne stanowisko zajmują Grzegorz Hryciuk[6] i Grzegorz Motyka[31].

1991 - Autor bardzo ciekawe gra, Ukraińcy nigdy nie mieli państwa, dostali je dopiero od ZSRR, ale traktuje Hetmanat, URL, czy ZURL jako część historii Ukrainy, mimo, że te organizacje miały cechy państwa i za takie były uznawane przez inne państwa (na przykład URL przez Polskę w umowie warszawskiej z 1920). Nieładnie, kolego.

Wołam inkryminowanego, to może odpowie - @mazx XD.

ŹRÓDŁA:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rejestr_kozacki
https://www.wilanow-palac.pl/tureckie_plany_krola_wladyslawa_iv.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Koliszczyzna
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_Obrońców_Lwowa
https://www.magnapolonia.org/przyczyny-kleski-petlury/
https://uk.wikipedia.org/wiki/Трикутниксмерті
https://pl.wikipedia.org/wiki/6_Siczowa_Dywizja_Strzelców
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukraińskie_Zjednoczenie_Narodowo-Demokratyczne
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeź_wołyńska
M. Klimecki, "Wojna polsko-ukraińska. Lwów i Galicja Wschodnia 1918-1919"
https://uk.wikipedia.org/wiki/Перший
зимовий_похід

#60kopiejekzawpis #60groszyzawpis #rosja #wojna #ruskimir #propaganda #dezinformacja #gruparatowaniapoziomu #ukraina
AleksanderII - Na wypoku dziś pojawił się oto taki wpis, postaram się sprostować kilk...

źródło: comment_1645616508eBF981jczKKFxL8oduoN80.jpg

Pobierz
  • 24
@szurszur:

Warto dodać że to samo robiły polskie środowiska narodowe. I do tego ONR do dzisiaj robi akcje pamieci wobec zabójcy prezydenta Narutowicza.


Nie mieszałbym w sprawę Narutowicza ONR, bowiem wywodził się on z młodej endecji, której członkowie w 1922 byli mówiąc szczerze, bachorami. Założyciele ONR-ABC, czy nawet Piasecki #!$%@? bączki w grobie widząc to, co robi ONR, założony w 1992 roku XD.
@myk-myk-myk: Akurat w tych artykułach masz dość sporo przypisów i je sprawdzałem. Dałem linki do wiki, bo gdybym miał po trzy, cztery książki dawać (szczególnie z tytułami w cyrylicy), to bym się #!$%@?ł z tym CTRL+C i CTRL+V XDDDDDDDDDD
@szurszur:

Przecięz ja pisąłem o obecnym ONR, który gloryfikuje zabójce Narutowicza, a nie, że zabił go jego przedwojenny członek.


Wiem, ale nie plułbym po prostu tak na ONR przedwojenny kalając go wiązaniem z obecnym. Preferuję obecny nazywać organizacją resztek nie-NOPowskich skinheadów larpujących nieudolnie ONR przedwojenny.
@Aleksander_II: A propos pierwszego pkt to w mojej opinii trudno jest stwierdzić czy kozacy rzeczywiście to byli Ukraińcy skoro to była zbieranina wyrzutków z wielu różnych nacji, równie dobrze można by napisać że wymordowania szlachty dokonali Polacy czy Rumuni. Kozacy to bardziej organizacja militarna niż jakiś naród czy państwo
@Aleksander_II: Ostatnio jak ktoś napisał, że Ukraina jest sztuczna to zapytałem dlaczego URL walczyła przeciwko białym i czerwonym w 1918r, dlaczego zawarli sojusz z Denikinem, dlaczego nie byli za Carem Mikołajem mose na Ukrainie mogliby się razem dłużej bronić przed Bolszewikami jakaś reduta. I zostałem nazwany trollem, a ja tylko zadapem pytanie.
@Diamond-kun: Nie mogę edytować, bo już podpowiadali, ale dzięki. Dane z legalnej imigracji to rzeczywiście 1,5 miliona, ale niektórzy doliczają jeszcze nielegalnych, zatem tylko ich okresowo w szczycie prac letnich może być. Ale to nic złego! Okresowe prace letnie, nawet z perspektywy nacjonalisty gospodarczego powodują, że Polak nie musi się tych okrutnych zajęć podejmować, a gros zysków idzie do polskiego pana.