Wpis z mikrobloga

Sąsiad chce poprowadzić podziemny kabel energetyczny przez moją działkę. Ja nie chcę robić żadnego kłopotu ale chcę się upewnić, że ten kabel nie sprawi mi problemów w przyszłości. Jest coś o czym powinienem wiedzieć? Kabel będzie szedł ziemią w odległości 1 m od granicy. Będę chciał podnieść grunt nad tym kablem w przyszłości (w najniższym miejscu może nawet o 1 metr) ale tu wydaje mi się, że nie powinno być problemu bo w normach jest tylko minimalna głębokość kabla, a nie ma maksymalnej ale mogę się mylić.
Czy to może obniżyć wartość działki?
Należy mi się odszkodowanie lub/i opłata za wykorzystanie terenu przez energetykę?
To będzie wpisane w księgi wieczyste jako służebność przesyłu?
Czy energetyka będzie mogła wejść w przyszłości na moją działkę bez pytania i ją np rozkopać (kabel ma być w osłonie/peszlu z tego co wiem)?

Wykonawca do mnie dzwonił i chce już układać kabel ale nie dali mi nic do podpisania co jest dla mnie dziwne.

#budownictwo #energetyka
  • 12
Czy energetyka będzie mogła wejść w przyszłości na moją działkę bez pytania i ją np rozkopać (kabel ma być w osłonie/peszlu z tego co wiem)?


@neuromachine: tak, będą mieli do tego pełne prawo
@przemyslaw-priemek @Bad_Wolf : Po moim upomnieniu się o dokumenty ustaliliśmy, że dostanę pierwsze umowę do podpisu i dopiero wtedy będą działania w terenie. Umowa to umowa (z PGE) użyczenia nieruchomości w celu budowy i późniejszej eksploatacji przyłącza na czas technicznej używalności urządzeń. Ma to być kable od działki jednego sąsiada do działki drugiego sąsiada przechodzący przez moją działkę. Wykonawca twierdzi że nie ma praktyki wypłacania odszkodowań za przeprowadzenie kabla ale czytałem w
użyczenia nieruchomości w celu budowy i późniejszej eksploatacji przyłącza


@neuromachine: a to drogi tam nie ma? #!$%@? to na drogę publiczną czy prywatną. Najprawdopodobniej jest bliżej i mniej roboty dlatego na skróty próbują.

Później coś budując będziesz miał tylko ograniczenia.
@neuromachine: Ustal że zgodę na prace i kabel wyrazisz tylko i wyłącznie gdy PGE zobowiąże się do wykonania twojego przyłącza, wszystko ma być oficjalnie w umowie, bez tego niczego nie podpisuj i na nic się nie zgadzaj. I najlepiej jakby od razu postawili to złącze do ciebie, bo potem możesz mieć opóźnieania w wykonaniu.
0,5 m od granicy też jest optymalnie. Niech układają kabel w rurze osłonowej karbowanej. Wtedy wrazie awarii będą mogli go przeciągnąć. Nie ma max. głębokości. Za posadowienie urządzeń PGE może zaproponować jednorazowe wynagrodzenie wzamian za ustanowienie służebności z wpisem do KW ale wtedy będą mogli wejść w ustalone granice służebności kiedy chcą a nawet zakładać tam kolejne urządzenia. Jeśli chodzi o hajs to jeśli dobrze pamiętam za około 100 m linii kablowej