Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (426)

Rosja
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Beerbock potwierdziła, że w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę gazociąg Nord Stream-2 może podlegać sankcjom zachodnim. „Jeśli Rosja podejmie działania przeciwko Ukrainie, sankcje będą bezprecedensowe i skoordynowane między wszystkimi partnerami. My w Niemczech jesteśmy gotowi zapłacić wysoką cenę w sensie ekonomicznym. Dlatego - na stole są wszystkie opcje, w tym Nord Stream-2” — powiedziała Baerbock na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Źródło

Ukraina
Na tle zaostrzeń w Donbasie władze okupacyjne ogłosiły ewakuację okolicznych mieszkańców. Tych, którzy mają transport osobisty, zachęca się do przejścia do punktów kontrolnych na granicy z Rosją, a autobusy są przygotowywane na resztę. W okupowanym Doniecku włączyły się syreny obrony cywilnej. Należy zauważyć, że zwykle syreny w mieście włączają się dwa lub trzy razy w miesiącu, ale po ostrzeżeniu władz okupacyjnych. Tym razem nie było osobnego ostrzeżenia. Ale po oświadczeniach przywódców "LDNR" ludzie otrzymali na telefony komórkowe SMSy o ewakuacji. Pierwsze wyjazdy autobusów do granicy z Rosją spodziewane są o godzinie 19:00 czasu kijowskiego.
Źródło

Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walery Załużny zwrócił się do mieszkańców okupowanych terytoriów w sprawie zaostrzenia się sytuacji w Donbasie. Według niego okupanci wykorzystują ludność do eskalacji. „Apeluję do mieszkańców czasowo okupowanych terytoriów – nie wierzcie w kłamstwa władz okupacyjnych! Jesteście wykorzystywani do eskalacji sytuacji w celu rozwiązania kolejnego rozlewu krwi” – podkreślił Naczelny Wódz Sił Zbrojnych Ukrainy.
Źródło

Ukraina otrzymała już ponad 2000 ton pomocy od partnerów międzynarodowych w postaci nowoczesnej broni, amunicji i sprzętu, a to jeszcze nie koniec - powiedział w Radzie Najwyższej minister obrony Ołeksij Reznikow. Reznikow powiedział też, że Ministerstwo Obrony prowadzi dialog z partnerami międzynarodowymi nie tylko na temat broni, ale także różnych instrumentów deeskalacji. W tym kontekście przypomniał bardzo ważną rozmowę ze swoim białoruskim odpowiednikiem, ministrem obrony Wiktorem Chreninem, która zaowocowała szeregiem praktycznych kroków i porozumieniem w sprawie ustanowienia stałych kanałów komunikacji na poziomie szefów sztabów i bezpośrednio na szczeblu ministerialnym. .
Źródło

W ostatnich dniach zmniejszyła się liczba Ukraińców, którzy wierzą, że istnieje duże prawdopodobieństwo inwazji rosyjskiej na pełną skalę, natomiast wzrosła liczba tych, którzy wierzą, że Ukraina będzie w stanie odeprzeć atak. Według sondażu przeprowadzonego przez Grupę Socjologiczną „Rating” w dniach 16-17 lutego 19% respondentów ocenia jako wysokie prawdopodobieństwo inwazji militarnej Rosji na Ukrainę na pełną skalę, 33% - jako średnie, 20% - jako niskie, a 25% uważa, że nie ma zagrożenia.
Źródło

Białoruś
"Dzisiaj nasi zachodni partnerzy przejęli inicjatywę. Musimy zareagować zarówno pod względem naszych ćwiczeń wojskowych, jak i dyplomacji. Myślę, że i tu nie mają szans na sukces. Pierwszą rundę przegrali bardzo dotkliwie. Dzisiaj myślę, że oni już idą do drugiej rundy. Straszenie całego świata, że jutro napadniemy, otoczymy, zniszczymy Ukrainę itd. choć nigdy nie mieliśmy żadnych planów, niezależnie od tego, jak bardzo dyskutowaliśmy o tych kwestiach. Ale będziemy uczyć ludzi walczyć, od tego nie ma ucieczki" - powiedział Łukaszenka na spotkaniu z Putinem. Tutaj informacja nie tylko skierowana do mieszkańców Łodzi-Bałuty iż jutro Łukaszenka ma wziąć udział z Putinem w wystrzeliwaniu pocisków balistycznych i samosterujących.
Źródło

Litwa
Jeśli na Ukrainie rozpoczną się aktywne działania wojenne i nie zadziałają sygnały mobilne, internetowe, telewizyjne i radiowe, transport lotniczy i lądowy zostanie odcięty, a jakakolwiek ewakuacja może być niezwykle trudna, a nawet niemożliwa - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dlatego obywatele Litwy powinni natychmiast opuścić Ukrainę, zdaniem ministerstwa. Według danych z 18 lutego w Ambasadzie Litwy na Ukrainie zarejestrowano 314 obywateli Litwy.
Źródło

Łotwa
"Polityka Rosji jest ofensywna. Jest to nowa filozofia ofensywy, która w zintegrowany sposób wykorzystuje siły konwencjonalne i jądrowe do realizacji swoich interesów. Obecna eskalacja militarna na Ukrainie i ściśle z nią związana retoryka Putina wyraźnie tego dowodzą. NATO potrzebuje zintegrowanej filozofii i polityki odstraszania, która obejmie wymiar konwencjonalny i nuklearny" - powiedział łotewski minister obrony Artis Pabriks w Monachium. Podczas konferencji Pabriks weźmie również udział w rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris w ramach łotewskiej delegacji na spotkanie przywódców czworokąta USA-Bałtyk.
Źródło

Estonia
Na Ukrainę przybyła pomoc wojskowa z Estonii w postaci pocisków do amerykańskich systemów rakiet przeciwpancernych Javelin. Poinformował o tym ambasador Estonii na Ukrainie Kaimo Kuusk na Twitterze. Estonia nie podaje liczby pocisków do Javelina . Wcześniej Kuusk informował, że była to „znacząca liczba” pocisków.
Źródło

Polecam:
14 lutego w trakcie spotkania z prezydentem Władimirem Putinem minister obrony Siergiej Szojgu poinformował, że część z zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeń Sił Zbrojnych FR zakończyła się, zaś inne są bliskie zakończenia. Następnego dnia resort obrony ogłosił rozpoczęcie przez pododdziały Zachodniego i Południowego Okręgów Wojskowych (OW) powrotu do miejsc stałej dyslokacji. Analiza OSW.
Rosja: pozorowana deeskalacja wokół Ukrainy

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #geopolityka #donbaswar
  • 3
  • Odpowiedz