Wpis z mikrobloga

Witam

Chciałbym złożyć komputer pod programowanie (rozbudowane IDE + dokery) 90% czasu, druk 3d 5% (hobbystycznie Fusion 360 itp) 5% starsze gry strategiczne i RPG (mam monitor 60hz 2K i nie chcę go wymieniać). Nie jestem na bieżąco ze sprzętem, więc proszę o rady jak dobrać elementy aby było przede wszystkim cicho. Rozumiem że najbardziej będzie hałasowała karta graficzna, czy w tej kategorii cenowej 2500-3000zł można dostać kartę która ma tryb pasywny chłodzenia gdy nie jest obciążona? Dodam że 90% czasu komp będzie działał pod linuxem, więc jakieś customowe sterowniczki podkręcające/regulujące itp pod windę odpadają. Myślę, że całość powinna się spinać do 10000PLN

Procesor: i7-12700F
Chłodzenie: wodne/wolnoobrotowe?
Płyta główna: na chipsecie Z690, czy wbudowane WIFI to standard?
RAM: ddr4 32GB
Dysk: 1TB
Grafika: RTX 2060
Zasilacz: 850W?
Buda: Lian Li LANCOOL II Mesh?

#pcmasterrace
  • 13
@lethaldose:
Procek git, rozumiem że nie chcesz kręcić w żaden sposób?

Chłodzenie - Arctic Liquid Freezer II 420 najcichsze wydajne chłodzenie wodne na rynku chyba, z tradycyjnych - Scythe Fuma 2

Mobo - wbudowane wifi to nie standard, jeśli tego potrzebujesz to musisz sobie wziąć pod to specjalnie np. coś takiego:
ASUS TUF GAMING Z690‑PLUS WIFI DDR4

Ramy - 32 gb crucial ballistix 3600mhz cl16 w okolicach 800zł kosztują

dysk -
@lethaldose: masz ogólnie dobry pomysł co do konfiguracji. Chyba że te twoje dokery potrzebują liczyć jakieś ciężkie rzeczy i potrzebujesz ich pierdyliard na raz.

Co do ciszy mam dwie propozycje - solidne powietrze, za moich czasów noctua nf12 albo skoro masz 10k custom loop taki żeby było cicho i nie był upierdliwy w użytkowaniu czyli miękkie węże, komponenty z uznanej firmy np. alphacool i ze 2 radiatory 360 minimum żeby można
@ShadyTalezz: Procka nie chcę kręcić - zgadza się, różnica w cenie chłodzenia niewielka rozumiem, że brać wodne (czy jest w miarę bezobsługowe?) Wifi na płycie nie jest konieczne, czy możesz podać propozycję dobrej płyty bez wifi? Dzięki za odpowiedz.
@keton22: Miałem ten wentyl w poprzedniej konfiguracji kilka lat temu, co do wodnego bo domyślam się że o nim piszesz, to czy możesz podać konkretny model? Czy regulacja obrotów jest fizyczna/automatyczna? Większość czasu komp będzie działał pod linuksem więc windowe programy do regulacji odpadają...
czy możesz podać konkretny model?


@lethaldose: to jest kit który dobierasz sobie z komponentów i składasz sam. To co masz zapewne na myśli to AIO, zabaweczka nie polecam.
Co do kontroli obrotów są skrzynki kontrolne które mają drivery w kernelu mainline np. corsair commander pro i do tego jest on całkowicie autonomiczny jeżeli podepniesz sensor temperatury cieczy. Swojego ustawiłem 2 lata temu i nie mam softu do niego zainstalowanego wcale.
@lethaldose: płyta może być chociażby ten sam model bez wifi, jest chyba ze 200zł tańszy. Ale generalnie na z690 większość płyt porządnych producentów (np. msi lub asus) jest porządna i powinna wystarczyć twoim potrzebom.
Co do chłodzenia to możesz sobie obejrzeć:
https://www.youtube.com/watch?v=Vex9_84VpYs
ja jestem zwolennikiem tradycyjnych, wodne o ile nie są custom to przerost formy nad treścią.
@gomjeden: racja, #!$%@?łem z wersją 2 wentylatorową
@lethaldose: Procesor weź wersję z literką F taniej wyjdzie a nie potrzebujesz wbudowanej w cpu grafiki.
Ten RTX 2060 to nie jest model z cichym chłodzeniem na pewno, szczerze nie wiem co jest najcichsze z dostępnych na polskim rynku obecnie. Jak Ci się uda znaleźć Asus Rog Strix, MSI Gaming Z lub EVGA SC(wersja z 2 wentylami) to powinny być cichsze. Poza tym strasznie drogo ta karta wychodzi RTX 2060 można