Wpis z mikrobloga

#pytaniedoeksperta
Specjalnie odzyskałem tutaj konto żeby poprosić o pomoc, bo jestem załamany. Nowy dom, świeżutki światłowód, inwestycja w #router , wiadomo szybkie #wifi , dom duzy więc musi być #mesh . Zdecydowałem się na #tplink deco x20, pomyślałem niech będzie to WIFI6, będzie na parę lat. Wykosztowałem się (~1k zł) i jestem załamany. Co prawda połączenie jest stabilne #5ghz, zasięg OK, ale kurde, żeby nie móc dostosować (zmniejszyć) mocy sygnału? Żeby nie móc zrobić więcej niż jednej podsieci wifi? Nie wiem, czy mam za duże wymagania?
Apka tplink nie zwala z nóg, pobawiłem się bo to dla mnie nowość była, ale teraz stwierdzam że to gadżet, 0% używalności.

Poleććie proszę jakąś alternatywę. Wystarczy mi WIFI5, koniecznie mesh bo dom duży, budżet - już nie 1k bo mnie żona z domu wyrzuci, najlepiej równowartość deco x20 (2 sztuki) używanych miesiąc. (projekt domu Alion 2M jak to ma jakieś znaczenie).
Wołam też #openwrt z prośbą o pomoc.

Z góry dzięki!
  • 16
  • Odpowiedz
Wykosztowałem się (~1k zł)

budżet - już nie 1k bo mnie żona z domu wyrzuci,


@sebek_98: lol wydałeś kilkaset tysięcy na budowę domu, ale 1k na wifi rujnuje budżet xD
Jak masz pociągnięte kable to szukaj coś od ubiquiti, ale poniżej 1k zł nie znajdziesz większej ilości sztuk
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@sebek_98: kable sobie w ścianach puściłeś? Ja obecnie mam dwa apeki od tp link w omadzie (eap 245) do tego ich router (tl-605) i mały switch z poe (latem pewnie dojdzie jeszcze zewnętrzny ap) controller mam postawiony na serwerku który zrobiłem sobie na HP mini pc. Koszt może i większy ale zasięg, roaming i reszta bardzo spoko, na serwerku dodatkowo mam plex serwer do multimediów. Generalnie radzę zrobić to raz
  • Odpowiedz
@BooB: puściłem, w każdym pokoju jest skrętka,dlatego z tym wifi6 to poleciałem za grubo.
Co robi controller w sieci? to jest coś związanego z "Omada" (pierwsze słyszę, dopiero doczytuję ocb)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@sebek_98: omada to tak alternatywa dla ubiquiti, generalnie jest to rozwiązanie skierowane do biznesu, ale sprawdza się w użytkowaniu domowym bardzo dobrze :) Z drugiej strony nie wiem jak bardzo zaawansowanych rozwiązań potrzebujesz, może np mesh o asusa zrobi robotę (dwa routery spięte kablem). Jeśli nie potrzebujesz vlanow, a jedynie zrobić kilka sieci to asus jest w miarę konfigurowalny :P Jeśli jednak chcesz to zrobić totalnie z najwyższej półki to
  • Odpowiedz
@BooB: chcę to zrobić w korzystnym stosunku jakość/cena. Nie potrzebuję wodotrysków. Wszystko miało działać "z pudełka". Technicznie mogę się pobawić i omada wyglada nieźle. W sumie podjarałem się że to takie proste patrząc na to https://www.youtube.com/watch?v=-mkU3rI9coE chętnie coś takiego u siebie zrobię tym bardziej że miejsce na AP PoE sobie przygotowałem.
Mógłbyś mi napisać dokładnie jakiego tego swicha masz? Bo dokładnie taka sama konfiguracja by mnie interesowała. Z tego co
  • Odpowiedz
@sebek_98: No to tak, generalnie na etapie budowy od razu zaplanowałem sobie że wszystko będę miał na strychu (tv, internet itd), oczywiście już teraz wiem że to błąd, mogłem wszystko zapakować do schowka pod schodami, bo latem na strychu będzie masakra i pewnie bez wentylatora się nie obejdzie. Do każdego pokoju po jednej skrętce (następy błąd, bo mogłem dać po dwie :/). No i tak, router główny jak pisałem to
BooB - @sebek_98: No to tak, generalnie na etapie budowy od razu zaplanowałem sobie ż...

źródło: comment_1644932162IjyYFP76evnTy5GLhRY971.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
tak, LOL, co w tym dziwnego? Wifi to nie jest rzecz "pierwszej potrzeby"


@sebek_98: no to nie rozumiem w czym problem, skoro wifi nie jest rzeczą pierwszej potrzeby to tym bardziej pierwszą potrzebą nie jest możliwość manipulacją siły sygnału czy tworzeniem nowych SSID ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@d1sconn3cted: moja świadomość nt sieci w domu od wczoraj nieco się zmieniła. Po prostu byłem w szoku że w routerze za 1k nie mogę zrobić tak podstawowych rzeczy. Wtopiłem z tym meshem od tplinka, w sumie to od początku nie byłem do tego przekonany. Na teraz, omada wydaje się spoko rozwiązaniem.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sebek_98: @BooB:
Sorry, że wołam po takim czasie, ale mam podobny problem i podobnie powyciągane skrętki przy suftiach :D
i jak tam po czasie z tymi EAP 245? One mają mesh?(bo znalazłem tylko roaming, a chyba nie wszystkie urządzenia odbiorcze to ogarniają?)
Swoją drogą te AP ubiquity unifi ap chyba też nie mają mesha, a są polecane często. Także pytanie jak w codziennym użytkowaniu się sprawuje ww rozwiązanie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@nietuzinkowyBarnaba: Siema, tak, u mnie siedzi w szafce rack na strychu, generalnie ciągle czekam na światłowód, ale z łączem LTE (około 100 tak 130 Mbit) nie mam żadnych problemów z dość dużą liczbą urządzeń. Jeśli chcesz łączyć punkty skrętka to mesh cię nie interesuje a właśnie roaming, a ten tutaj działa bez żadnego zarzutu :)
  • Odpowiedz