Wpis z mikrobloga

Miraski mam problem z super energicznym psem, który ma lekko ponad 2 lata . Pies jest super bystry i potrafi się skupić. Ale jest ciągle odpalony lata i dyszy z ekscytacji. Mimo latania w górę i dół na sporej górce po w 2x 20 min każdego dnia, z ćwiczeniem komend typu zostań, szukaniem smaczków w trawie, na drzewach. Spacery są 3x na dzień rano 25 min, popołudniu 40min i wieczorem 15 min. W mieszkaniu daje mu jakieś rzeczy do gryzienia typu poroże czy kawałek kija z jakiegoś specjalnego drewna, ale ma w to w sumie #!$%@?. Trochę pogryzie jak ja mu to potrzymam. Głaskanie go to zazwyczaj dla niego sygnał do skakania i zabawy. Generalnie skubaniec przytłacza mnie swoją energią i trochę już kończą mi się pomysły na niego. Pieseł jest w typie owczarka, ale to kundel. Jeśli ktoś może coś doradzić to plz halp.

#psy #szybkiepieski #smiesznypiesek #pieseczkizprzypadku
  • 15
  • Odpowiedz
@Bomfastic: to są mega krótkie spacery, weź wydłuż ten środkowy do 1,5h, daj tam dużo miejsca na swobodną eksplorację i z dala od miasta, plus jeszcze dodaj trochę rano i wieczorem. Pytanie też jak te spacery wyglądają? Gdzie idziecie? Co robicie? Jaką ma smycz?
W domu z nim ćwicz też spokojne odpoczywanie, zapewnij mu cichy kącik do leżenia etc
  • Odpowiedz
  • 0
@r__k: Chodzi na lonży 10m więc może sobie dreptać jak mu się podoba. Środkowy spacer w czasie, którego pies aportuje pod 2.5m wniesienie przez jakieś 20 min + 20 min spaceru sprawia, że pies sam się kieruje do domu. Chodzimy po terenach zielonych, które mamy dookoła osiedla. Niestety nie jestem w stanie wydłużyć wszystkich spacerow i tego środkowego do 1.5h bo mnie to #!$%@? z kapci już ostatecznie (ʘ
  • Odpowiedz
@Bomfastic: aport pwooduje wyrzut kortyzolu i nakręca psa dodatkowo. Wywal aport, wydłuż spacer, ale zamień go na swobodną eksplorację terenu i faktycznie spacer, a nie szaleńczy bieg za piłką.
  • Odpowiedz
  • 0
@r__k: Well stoi to trochę w opozycji do stwierdzeń behawiorystów, którzy uważają, że energiczny pies pracujący musi się zmęczyć i musi mieć "robotę" i cel, i że spacer może trwać cały dzień a psa nie zmęczy. Taki border collie został stworzony do biegania cały dzień za stadem, więc spacer nie zrobi mu za dużo, nawet całodniowy. W każdym razie, tak jak napisałem, spacer na 10 metrowej linie wydaje mi się,
  • Odpowiedz
  • 0
@r__k: Pomijając fakt, że nawet w czasie gdy jesteśmy u rodziców na wsi i pies każdego dnia spędza po 5h na zabawie na dworze. I tak nie jest spokojny
  • Odpowiedz
@Bomfastic: no to ci tłumaczę, że bieganie za piłką, kopanie dziur, bieganie z psami i inne tego typu rzeczy wzmacniają pobudzenie psa. Swobodna ekslporacja i węszenie (nawet nie za smaczkami, ale takie sprawdzanie terenu, zwłaszcza nowego) obniża pobudzenie i pies jest wyciszony.

Praca z człowiekiem - komendy (tu zalezy, bo tez łatwo psa pobudzić, więc jednoznacznie nie powiem, że to super pomysł), węszenie, tego typu rzeczy jak najbardziej wskazane, ale
  • Odpowiedz
@Bomfastic: a jeszcze co do głaskania - niektóre psy się mega pobudzają przy dotyku, więc nie warto tego robić, jeśli widzisz, że się od tego spina albo reaguje nieadekwatnie.
  • Odpowiedz
  • 0
@r__k: Przyznam, że twoja logika jest ciekawa. Psa ekscytuje dotyk, zabawa, bieganie, aportowanie. Ale nie będą go ekscytować nowe miejsca pełne nowych zapachów i rzeczy ¯_(ツ)_/¯ ale niech tak będzie, spróbuję co mi szkodzi. Odstawiam aportowanie, daje spacery w inne miejsca
  • Odpowiedz
@Bomfastic: spacery w inbe miejsca tez mogą go ekscytować, znam psy, które każde wyjście za osiedle czy przejazd autem przeżywają kilka dni.
Jutro będę się nudzić w pracy, to Ci napiszę więcej, ale ogólnie jak masz piramidę potrzeb psa, to swobodna eksploracja w nowych miejscach jest wysoko i jest to potrzeba nieelastyczna jak spanie czy jedzenie. Samo używanie nosa uspokaja i pomaga obniżyć ciśnienie.
Jak pies wyskakuje z auta i
  • Odpowiedz
  • 0
@r__k: Ciężko mi określić ile może spać. Przesypia sporą część nocy, poza jakimś tam kręceniem się do okoła łóżka. Czyli z jakieś 7h + jak mnie nie ma w domu przez 7h to myślę, że część tego czasu też śpi. Ale jak wychodzę i wracam to widzę, że stoi na parapecie i obserwuje przez okno. Więc na bank nie śpi 14h. Po moim powrocie nie śpi już w ogóle, ewentualnie
  • Odpowiedz
@Bomfastic: warto nagrać, co robi, jak ciebie nie ma, bo pies powinien spać 14h+; niedospanie też może wzmagać pobudzenie, bo może wskazywać na problemy z odpoczywaniem
  • Odpowiedz