Wpis z mikrobloga

Witajcie Mirki z tagów #wentylacja #budownictwo Mam zagwostke, kilka lat wstecz w moim rodzinnym domu zrobiono termomodernizację, wymieniono okna z drewnianych na plastikowe oraz założono centralne ogrzewanie zamiast pieców kaflowych. To wszystko się złożyło na kompletny brak wentylacji (o czym zdałem sobie sprawę w zasadzie niedawno) no i pojawiła się masowo wilgoć na murach. Dopiero teraz można coś robić z tym bo na jesień został wymieniony dach, który nie cieknie więc dostęp do wilgoci płynnej ( ͡° ͜ʖ ͡°) został zatrzymany. Dom wygląda tak jak na 1 focie, zakreskowany obszar to komin i wentylacja.
Najgorszy problem z wilgocią i pleśnią jest w P3 no i w WC ale pojawiła się praktycznie w każdym pomieszczeniu oprócz kotłowni i kuchni.

W komentarzu umieszczam jak ja bym widział rozwiązanie problemu.
Kolor zielony to wybicie wywietrzników w murze na zewnątrz.
Kolor czerwony to kanały wentylacyjne które podprowadze do przewodu wentylacyjnego w kominie. Linie przerywane i krzyżyki - to kanały wentylacyjne na strychu które na strychu wepne w przewód wentylacyjny kominowy.

Wiem również że latem muszę zaizolować ściany na zewnątrz budynku przed wodą w ziemi (podkopanie i "smołowanie").

Czy dla znających się na temacie byłoby to do zaakceptowania?

Dzięki za odpowiedzi ()
Pobierz TheDzemo - Witajcie Mirki z tagów #wentylacja #budownictwo Mam zagwostke, kilka lat w...
źródło: comment_1644613100upbFxnUpVLgXjFK1TfoOji.jpg
  • 19
@TheDzemo: coś takiego na oknach:

nawiewniki higrosterowane są sterowane automatycznie. Czujnikiem sterującym jest taśma poliamidowa, która analizuje zmiany poziomu wilgotności względnej w pomieszczeniu i zmienia otwarcie nawiewnika. Wilgotność względna zależy m.in. od poziomu zanieczyszczenia powietrza wynikającego z wykonywania codziennych czynności, takich jak: przebywanie w pomieszczeniu, pranie, gotowanie, suszenie itp. Im wyższa wilgotność względna, tym bardziej otwarty nawiewnik i większy napływ powietrza do pomieszczenia. Nawiewniki higrosterowane nie wymagają obsługi użytkownika, jednak w
@TheDzemo: można je dołożyć nawet później, za to w łazience można założyć aktywny wyciąg, jeśli jest tam jakakolwiek wentylacja, podłączasz to pod włącznik światła i pracuje, gdy ktoś jest w środku pomieszczenia
@moll czytałem o nawiewnikach przy oknie, czy wycinanie otworów w ramie jest konieczne? Wolałbym uniknąć ingerowania w okna, stąd pomysł o wykuciu w murze wentylacji

Co do wentylatora w WC to będzie pierwsze co zrobię w sumie
@TheDzemo: może to zakładać po kolei w każdym pomieszczeniu, zaczynając od tych najwilgotniejszych.

Poza tym doraźnie pochłaniacze wilgoci albo osuszacz powietrza elektryczny
@moll pochłaniacze już nie dają rady ( ͡° ʖ̯ ͡°)

A one nie działają odwrotnie, nie wpuszczają powietrza świeżego do środka?

Tak zrozumiałem czytając w internecie, że optymalnie jest właśnie tak że musi być dopływ powietrza świeżego (z nawiewników okiennych, odszczelnionych okien albo właśnie wentylacji z zewnątrz) no i "odpływ" powietrza (z pokoi do kuchni/łazienki i potem do wentylacji)
@moll no, staram się zrobić to jak najprościej, chyba tak zrobię, ale plan działania musi siostra zaakceptować, dzięki za pomoc ()