Wpis z mikrobloga

Powiedzmy sobie szczerze, Władca Pierścieni z 2001 roku nie miał prawa powstać. Na pierwszy rzut oka widać, że ten film jest rasistowski i powiela imperialne stereotypy z poprzedniej epoki. Wśród głównych bohaterów nie ma żadnej postaci o innym kolorze skóry niż biały. W dodatku zdecydowana część obsady mówi z akcentem co tylko legitymizuje potęgę dawnego Imperium Brytyjskiego kiedy to biali panowie wykorzystywali kolorową ludność Afryki i Azji. Rasistowski, a w dodatku szowinistyczny - 9 członków drużyny pierścienia składa się wyłącznie z męskich członków - białych samców! Kobiety odgrywają tam tylko role pomocnicze, są wyraźnie marginalizowane.

Podsumowując: Peter Jackson stworzył skrajnie szowinistyczną, rasistowską opowieść ugruntowaną na micie patriarchatu, według którego tylko biali mężczyźni są w stanie zmienić świat na lepsze. Na szczęście nowy serial Rings of Power od Amazon Studios naprawia błędy przeszłości i przywraca równowagę zgodnie z wizją nowego, kolorowego świata pod znakiem niebinarnej różnorodności, nie mogę się doczekać! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#niepopularnaopinia
#wladcapierscieni #lotr #amazon #film
#seriale #rasizm #przemyslenia #pdk

#wladcapierscieni
tomosano - Powiedzmy sobie szczerze, Władca Pierścieni z 2001 roku nie miał prawa pow...

źródło: comment_1644512711Qwr9jEdjgJBsv3Dur9JHTA.jpg

Pobierz

Czy Władca Pierścieni był szowinistyczny i rasistowski?

  • Tak 21.2% (584)
  • Nie 73.4% (2019)
  • Nie wiem 5.4% (149)

Oddanych głosów: 2752

  • 43
  • Odpowiedz
@tomosano: jaki Peter Jackson opie xD to jakaś zarzutka? W filmie wystąpili aktorzy oddający wyobrażenia autora książki i tworcy obrazów inspirowanych książka. Ludzie współpracujący z sauronem mają też inny kolor skóry, są z południa, a więc jak i Arabowie czy afryka. Ludność czarnoskóra to nie są rdzenni europejczycy więc dowalanie sie do tego w książce jest tym bardziej śmieszne bo to książka pisana w Anglii w połowie xx wieku. Tak jak
  • Odpowiedz
Coz, stety-niestety film jest tak zajebisty, ale to tak #!$%@? dobry, ze totalnie wisi mi fakt, iz moze byc (lub faktycznie jest) rasistowski czy tam ksenofobiczny. Albo czy sam Tolkien rowniez byl rasista.
Ja se jakis czas temu pomyslalem "kurde, no Lotr w swojej oryginalnej postaci to #!$%@? by dzisiaj nie mogl powstac, niedaloby sie". I byc moze jest to celowy zabieg pisarza/rezysera, ze graja same bialasy i prawie wszyscy maja brytyjski
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tomosano: #!$%@?. Nie podoba się to nie oglądaj starego WP. Ja nowego pewnie nie obejrzę i też hejcic nie będę. To nie jest jakiś przymus oglądania produkcji, które kogoś rażą. Na tym polega wolny rynek - nie podoba się to nie oglądaj. Ale nikomu nie zakazuj. Lewacy to rak 21 wieku
  • Odpowiedz
@tomosano: on wogle nie powinien powstac bo to najglupszy film jaki widzialem, cala ta trylogia jest glupia a oni robia nastepne filmy z czegos co juz od zawsze jest glupie, o jakims glupim pierscionku
  • Odpowiedz
Wśród głównych bohaterów nie ma żadnej postaci o innym kolorze skóry niż biały. W dodatku zdecydowana część obsady mówi z akcentem co tylko legitymizuje potęgę dawnego Imperium Brytyjskiego kiedy to biali panowie wykorzystywali kolorową ludność Afryki i Azji. Rasistowski, a w dodatku szowinistyczny - 9 członków drużyny pierścienia składa się wyłącznie z męskich członków - białych samców! Kobiety odgrywają tam tylko role pomocnicze, są wyraźnie marginalizowane.


@tomosano: Jak w tysiącach innych
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@tomosano: a czy to nie jest tak, że jako osoby nierasistowskie nie powinniśmy w ogóle zauważać koloru skóry aktorów bo jest on nieważny, nieistotny? Czyż nie jest rasistowskie ocenianie filmu pod kątem koloru skóry aktorów?
Druga sprawa - wspomniany film jest ogromnie feministyczny gdyż w sposób jawny pokazuje prawdziwą, obrzydliwą i prymitywną naturę mężczyzn. Otóż historia pokazana w tym filmie wyśmiewa naturę męska pokazując ich prymitywne potrzeby takie jak potrzeba "przygody",
  • Odpowiedz
Kobiety odgrywają tam tylko role pomocnicze, są wyraźnie marginalizowane.


Eowina odgrywająca tolkienowską Joanne Dark zgładza największego złoczyńce i złodupca Witch king'a. Błagam, dalej to ja nawet nie czytam zarzutki tak słabej jakości ( ͡° ͜ʖ ͡°)/
  • Odpowiedz
@tomosano: Największe opisane orkobójstwo w historii świata za które nikt nie poniósł odpowiedzialności. Wstyd i hańba, dlatego klub parlamentarny Lewicy złoży w tej sprawie odpowiedni projekt ustawy. Precz z dyskryminacją.
Będą reparacje!
  • Odpowiedz