Wpis z mikrobloga

#krotkofalarstwo #iis
czeka ktoś na SSTV z IIS? Niby miała być od 08:35 UTC, ale na razie nic nie odbieram prócz sekundowych sygnałów.

To jest coś co dzieje się punktualnie, czy raczej losowo? To mój pierwszy raz i nie wiem czy ja coś z------m, czy trzeba być po prostu cierpliwym. Próbuję słuchać przez dongle usb rlt i przez jedną stronkę OpenWebRx co kiedyś wrzucaliście, ale na razie cisza.
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Zgryd: na sstv.pl jest na dziś i jutro rozpiska.

7 luty - start około 08:35 UTC, zatrzymanie około 15:05 UTC.
8 luty - start około 10:40 UTC, zatrzymanie około 14:30 UTC.

W sumie to głupi jestem, bo nie sprawdziłem gdzie jest stacja teraz :D Antenę mam na dachu bloku, taką dużą zbiorczą. Radio FM na tym łapię :D No i tego webowego obserwuję.
  • Odpowiedz
@annotate: Przeloty można zobaczyć np. na heavens-above - i to jest akurat bardzo dokładne. Poszukaj jak lata między 9:35 a 16:05 polskiego czasu i wtedy nasłuchuj.
Należy pamiętać, że na ISS wszystko jest eksperymentem i mimo, że wieeeeele razy nadawali SSTV coś się może zepsuć i akurat dana akcja obrazkowa nie wypali.
  • Odpowiedz
@annotate: Przed chwilą zakończył się przelot bardzo niski, około 11:53 kolejny - ten będzie w miarę fajny dla anten dookólnych i potem niby lepszy (bo wyższy i dłuższy), ale dla takowych anten gorszy - około 13:29 początek. Ostatni dziś z nadawaniem 15:07.
  • Odpowiedz
@astrodamus: @Zgryd: trochę połowiczny sukces. Wstrzeliłem się w ten ostatni przelot, ładnie nad nami, ale efekt był mega słaby. Z dongle dvb-t nie złapałem w ogóle. Z webowej stacji uniwersytetu Bremen w Niemczech było słyszalne ledwo ledwo - soft kompletnie nie rozpoznawał tego sygnału. "Na ucho" było słychać charakterystyczne metryczne pikanie tak jak słyszałem na nagraniach w necie które działały. Ale tak słabe że nie do użytku.

No
  • Odpowiedz
@annotate: może lepiej zrób jakąś antenę na to pasmo choćby na parapet, bo te zbiorcze to się nie nadają do tego. Silne stacje które walą w eter ze 100kW to i na byle czym odbierzesz, temu to działa.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Zgryd: pomyślę o tym, ale to blok, nowe budownictwo. Sporo zakłóceń, sporo budynków. Chyba trzeba będzie po prostu zacząć wycieczki robić za miasto.

I tak dużo łapię :p
  • Odpowiedz
@Zgryd: @astrodamus: ale wciąż ciekawi mnie że tak słabo zbierały radia z tego uniwersytetu w Germanii :) To chyba nie jest byle amatorski sprzęt, a patrzyłem 3 przeloty i tylko na tym "dokładnie nad" było coś słychać.

Dzięki za podpowiedzi, ciekawa zabawa :>
  • Odpowiedz
@annotate: mi jak się udawało słyszeć to tylko kilkadziesiąt sekund do kilku minut i to dokładnie jak nad polską leciał, w zależności od długości przelotu. Pobaw się w balony SSTV jak wysoko leci to pół polski "ma zasięg".
  • Odpowiedz
@annotate: Nie wiem jak teraz konkretnie to słychać bo nie odbierałem, ciężko ocenić. Pewnie w sieci zaczną się pojawiać obrazki publikowane przez ludzi to będzie wiadomo czy nadawanie jest OK czy faktycznie coś po stronie ISS jest skopane.
  • Odpowiedz