Wpis z mikrobloga

@grzesiek0401: Jak taka mała powierzchnia i dobrze ocieplony dom to nie myślałeś, żeby to ogrzewać po prostu prądem w drugiej taryfie za pomocą buforu? Przy takim metrażu wyjdzie Ci dosłownie kilka stówek drożej na rok niż pompą ciepła a instalacja dużo tańsza
@robertx: Myślałem, a jakże, dochodzi jeszcze grzanie cwu. Mam też gaz na działce ale to też koszt przyłącza, rury do domu, instalacji, jakiś przepust, kocioł. Czyli orientacyjnie jaki to bufor powinien być 1000l?
@przypatrzsie: zajrzyj na mój profil, ostatnio rozmawiałem z kilkoma mirkami dokładnie na ten temat i robiliśmy konkretne wyliczenia ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ty będziesz miał zapotrzebowanie +/- 4k kWh rocznie na ohrzawni w tym domku, buforem z grzałkami to będzie 4000 x 0,4 czyli 1600 złotych na rok
Pompą ciepła masz 4000/3,6 to masz 1111 kWh na rok, po cenie 0,7 (pierwsza taryfa) to będzie 780 zł,
@robertx:

Myślałem o PC jedynie w taryfie tańszej. PC bez bufora. Ciepło zakumulowane w wylewce, powietrzu i murach. Wahania temp jakie byłbym w stanie zaakceptować to 19 - 23st. Kominek odpada bo to Małopolska i zakaz zgodnie z ustawą antysmogową.
Czyli orientacyjnie trzeba szacować
1600zł/rok dla bufora z grzałkami
400zł/rok dla PC a buforem(PC z akumulacją w budynku w 2 taryfie o ile to wystarczy)

No to w zasadzie chyba warto
@grzesiek0401: PC jest w stanie zużyć więcej prądu - raz, gdy jest bardzo zimno to COP spada, gdy jest cieplej to rośnie . 3,6 to średnia z całego roku według google, w rzeczywistości może być ciut więcej albo ciut mniej - głównie właśnie w zależności od temperatury
Druga rzecz to ciepła woda użytkowa, najtaniej pompa ogrzeje ją do 35 stopni mniej więcej, jak będziesz chciał wyższe temperatury to już sprawność spada