Wpis z mikrobloga

Mam najzwyczajniejszy młynek elektryczny i zastanawiam się nad kupnem żarnowego TIMEMORE C2 lub XEOLEO.
Kawę parzę w Aeropressie i pewnie dokupię sobie chemexa, ale aeropress to główne narzędzie.
Warto przechodzić na młynek żarnowy za 200-300zł? Czy będzie efekt WOW?
Obecnie kawa wychodzi mi różna, czasami smak jest świetny, a czasami "normalny" ale nie wiem czy chodzi o mielenie czy o coś innego.

Jeżeli miał bym gwarancje niesamowitej poprawy smaku to pewnie kupił bym Comandante ale nie mam jak przetestować.
#kawa
  • 13
  • Odpowiedz
Obecnie kawa wychodzi mi różna, czasami smak jest świetny, a czasami "normalny" ale nie wiem czy chodzi o mielenie czy o coś innego.


@rubesom: jeżeli przez "najzwyczajniejszy" młynek masz na myśli ten z ostrzami to tak, kawa wychodzi Ci różna przez młynek. Ten młynek sieka kawę w losowy sposób, część cząsteczek na pył, część na wielkie głazy, zależy jak się trafi. I tak, zmiana na żarna będzie wielką zmianą ze względu
  • Odpowiedz
@kabzior: Tak, mam młynek elektryczny z ostrzami. Staram się nim zazwyczaj mielić jak najdrobniej. Domyślam się, że może to generować pył i kawa przez tak długi czas mielenie nagrzewa się, co źle wpływa na smak.
Chyba się zdecyduję na jeden z tych wymienionych (C2/Xeo).
  • Odpowiedz
@kabzior: Rzeczywiście bardzo dobra cena za Q2 z tego co widzę - zamówiłem :)
Teraz jeszcze jakaś dobra kawka się przyda. Ostatnio pije z palarni Blue Orca i próbowałem Costa Caffe jasno paloną. Costa się kończy ale może zmówię jeszcze raz z Blue Orca, bo nowe smaki wyciągnę.
Dzięki za poradę, bo z opinii innych widzę, że cena do jakości jest bardzo dobra.
  • Odpowiedz
@kabzior: Dzisiaj mi przywieźli.
Pierwszy raz mam taki młynek i ciężko mi go skalibrować. Dokręcam potencjometr zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż więcej nie będzie się dało. Ale ustawia mi się kropka na wartości 2. Rozumiem, że nie ma to znaczenia i nie musi to być 0? Tak też napisali w manualu.
Mam liczyć kliknięcia od tej wartości gdzie nie da się już bardzie przekręcić pokrętła?
  • Odpowiedz
@rubesom: tak, dokładnie. kropka nie zawsze zatrzyma się na 0.
teraz od tej pozycji (u Ciebie 2) masz ilość klików.
warto zapamiętać, że pełen obrót to 30 klików.
i teraz np jak espresso jest 31-33 kliki, to z "2" robisz pełen obrót znowu na "2" i potem 1-3 dodatkowe kliki.

na AP najbezpieczniejszym ustawieniem na początek jest 45, czyli robisz od dwójki pełen obrót i potem jeszcze 15 klików (czyli de
  • Odpowiedz
@kabzior: Widziałem gdzieś, że do Aeropressu, to jakieś 12-15 klików. Ale jak tak ustawiłem to nic mi nie mieli. Zrobiłem od maksymalnego dokręcenia 12 klików. Coś źle zrozumiałem?
EDIT: Powinien być pełen obrót i od tego liczę dopiero kliki?
  • Odpowiedz
@rubesom: nie nie nie, żadne 12-15 klików. raczej pełen obrót i 12-15 klików (czyli tak jak mówię, ok 45 klików)
sam zakres mielenia zaczyna się gdzieś od 20 klików mniej więcej, drobniej nie zmielisz.
AP jest pomiędzy espresso a v60, espresso to ok 30, v60 zaczyna się od ok 60, czyli AP to 45.
  • Odpowiedz