Wpis z mikrobloga

Co stanowi najważniejszy element ludzkiego życia? Miłość, cierpienie, spełnienie, samotność, a może śmierć? W zależności od tego, jak na nią patrzymy, egzystencja przybiera zmienne kształty. To dlatego reżyser teatralny, który pragnie stworzyć sztukę metafizyczną, nie może nadać jej jednego tytułu.

Aby przyjrzeć się tej kwestii z bliska, w tym tygodniu odwołałem się do filmu 'Synekdocha, Nowy Jork' i uwag filozofa Richarda Rorty'ego.

Odnośnik do wpisu: Synekdocha, Caden Cotard

---
Nazywam się Jakub Walicki, jestem absolwentem studiów doktoranckich w Instytucie Filozofii i miłośnikiem kina. Prowadzę bloga 'Przemyślane Kadry', gdzie co tydzień umieszczam krótkie wpisy, w których omawiam jeden filozoficzny wątek, wykorzystując jeden film jako ilustrację.

#filozofia #psychologia #film #kino #kultura #przemyslenia #przemyslanekadry
przemyslane_kadry - Co stanowi najważniejszy element ludzkiego życia? Miłość, cierpie...

źródło: comment_1643536159tIrYpFh5zBdoUWzha5b7DK.jpg

Pobierz
  • 5
@przemyslane_kadry: z tych wszystkich pewna jest tylko śmierć, równocześnie jedyna forma obiektywnej sprawiedliwości, bo śmierć jest równa dla wszystkich, nikogo nie dyskryminuje, nikogo nie ominie. Z pozostałymi to już jest różnie i zależy też od tego jak się te słowa interpretuje. Czym jest miłość? Albo samotność? Można być całe życie z ludźmi ale wciąż być samotnym. Za to śmierć jest pewna, nie ulega wątpliwościom.
@TheKirghizLight: Hmm, w pewnym sensie to rozumiem. Ale śmierć przybiera czasami radykalnie niesprawiedliwe formy. Poza tym jeżeli własna śmierć jest pewna, to dzięki ekstrapolacji, wyciąganiu wniosków z obserwowania cudzej śmierci. To znaczy, że przynajmniej hipotetycznie mogłoby się okazać, że tkwimy w błędzie, a śmierć nie nadchodzi.
@przemyslane_kadry: ale umieranie i śmierć można (choć oczywiście można też uznać to za tożsame) rozdzielić. Chodzi o ten moment kiedy już nas nie ma. Nastaje pustka. A np. miłość może nie spotkać każdego, ktoś może w wyniku różnych zdarzeń być sam, pytanie też czym jest miłość. W szerszej perspektywie to też miłość u bliskich czy nawet znajomych. Tak samo samotność. Ktoś może mieć rodzinę, znajomych a być samotny, a np. mi