Wpis z mikrobloga

Pytanie do speców od #fotowoltaika.

Instalacja 6,9kW wisi już półtora roku.

Dostałem rachunek za prąd ok 500zl (dom jednorodzinny) za okres 11.11 - 10.01. Podjerzewam że pod koniec marca przyjdzie podobny za styczen-marzec..
Na rachunku średnie zużycie prądu - 4,7kWh

Dlaczego instalacja o takiej mocy nie jest w stanie zapewnić zużycia które jest przecież dużo dużo niższe?? Rozumiem jakbym miał moc 5,5 albo nawet 6kW, ale jest wrzucone na dach 6,9 i jeszcze co rok mam płacić 1000zl rachunków to się za ch...nie opłaca..
  • 14
  • Odpowiedz
@Ernando: jak produkuje 6-7MWh to masz wszystko ok i zużywasz więcej prądu
jak mniej, to instalacja do sprawdzenia (czy panele czyste, czy nie ma zacienień jakiś, martwych pól)
  • Odpowiedz
zerkne jutro rano, ale co mi da tą informacja?


@Ernando: Łoo panie jakie pytanie :)
To Ci wszystko wytłumaczy, ile MWh naprodukował falownik, ile zużyłeś na rachunku, matematyka i wszystko wiesz.

Ja mam produkcję 8,5MWh, według faktury ze stycznia br. zostało mi do wykorzystania prawie 6MWh ważne rok, 6MWh bo wcześniej zużywałem 5MWh sprzed roku, te geniusze wysłali mi faktury do zapłaty z prognozą na 400zł :) Chyba
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
Dodam że dach jest niestety wschód-zachod z lekkim przechyleniem na południe. Ale widać że instalacja mimo że mocna, to bardzo słabo produkuje prąd.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ernando: masz kiepskie uzyski, na ale jak sam piszesz, ustawienie w-z z odchyłem z-pd. Porównaj sobie jak to się ma do innych na kanale YT panele fotowoltaiczne. Ostatnio było tam zbiorcze zestawienie dla różnych kierunków.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@losmarte dlatego właśnie ze względu na ustawienie wschód zachód z lekkim przechylem na południe zdecydowaliśmy się na dużo większą moc instalacji..

A czy na takich dachach można zbudować konstrukcje pod panelami która skieruje je mocniej na południową strone?
  • Odpowiedz
wychodzi produkcja 5MWh i od tego trzeba odjąć teraz to co zabiera operator sieci, czyli 20%? Czyli zostaje 4MWh, a zapotrzebowanie jest na 4,7 i dlatego przyszedł teraz rachunek...


@Ernando: Źle liczysz. Nie uwzględniasz w rachunkach autokonsumpcji. Zakładasz, że co wyprodukowałeś oddałeś do sieci i została ci w magazynie ta produkcja minus 20%.

A tak naprawdę w magazynie masz to co wyprodukowałeś - autokonsumpcja - 20%.

Co do produkcji to
  • Odpowiedz
@Ernando: Tak, ale w czerwcu, lipcu, sierpniu... nocą prąd się nie produkował i też go na bieżąco zużywałeś. A od listopada produkcja z fotowoltaiki (taki urok położenia Polski na kuli ziemskiej) zaczyna się robić znikoma i jeszcze bardziej zużywa się magazyn.

Kluczem do zrozumienia problemu jest to co napisałem wyżej. Sprawdź sobie jakie masz zużycie dzienne (bez autokonsumpcji). Podpowiem, masz takie zmienne dostępne:
- produkcja
- energia oddana do sieci
- energia pobrana
  • Odpowiedz