Wpis z mikrobloga

Pamiętam jak kiedyś kłóciłem się na mirko z prawakami, którzy twierdzili, że stereotypy są dobre, bo dają skompresowaną, zakumulowaną przez pokolenia wiedzę o danej społeczności i ocenianie na podstawie stereotypów jest czymś racjonalnym. Ja uważałem, że tak nie jest i że się mylą.

Po namyśle dochodzę jednak do wniosku, że ja się myliłem, a prawactwo miało trochę racji.

Polnische Wirtschaft (pol. „polskie gospodarzenie”) – stereotypowe, negatywne określenie funkcjonujące w społeczeństwie niemieckim, dotyczące organizacji społeczeństwa polskiego. Według tego stereotypu domyślnie „polnische Wirtschaft” oznacza skrajną niegospodarność, brak planowania i manier oraz brud.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Polnische_Wirtschaft

#neuropa #gownowpis #4konserwy #bekazprawakow
  • 2
@bacaa90: Akurat z tym określeniem to jest trochę chichot historii, bo jakby nie patrzeć faktycznie powstało ono po to żeby uderzyć chyba w jedyną z całego zbioru Polaków grupę, która była jego zaprzeczeniem, czyli elity ziemiańskie, chłopskie i mieszczańskie z zaboru pruskiego, ludzi najmniej #!$%@?-romantycznych z całego polskiego społeczeństwa w tamtych czasach w ogóle, najlepiej zorganizowanych i samorządnych, umiejących działać, współpracować i rozwijać się równomiernie, a nie poprzez tworzenie dysproporcji. W