Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
Jakie mieliście pytania ze Springa na rozmowach kwalifikacyjnych? (obojętnie jaki poziom)

Obecnie pracuje jako "junior r&d engineer" (czyli inaczej mowiąc junior java xd) ale głównie u nas jest jeszcze JEE i tak myślę że jakbym chciał no za rok zmienić firmę to zapewne dostnę Springa i muszę się sam we własnym zakresie go pouczyć.

Ogólnie znam SpringBoota, wiem jak się tworzy aplikacje, resty, jak się do bazy woła, te podstawowe adnotacje, dependency injection, aop, wiem też mniej więcej jak działa security. Tylko nie wiem czy to na juniora wystarczy, dlatego też pytam jakie mieliście pytania na rozmowach. A może jakieś zadania do wykonania?

#spring #java #programowanie
  • 28
@MrFisherman:

Standardowo na wejściu u mnie w kontraktornii jest rozmowa przesiewowa która trwa 20-30 min po której później zapraszamy na docelową rozmowę, mówię o Midzie/Regular plus 2 lata expa.

1. Jak działa Dirty Checking w Hibernate? Po co w ogóle jest ten mechanizm?
2. Problem N+1 w Hibernate, podać rozwiązanie.
3. Opowiedzieć jakie poziomy izolacji transakcji mamy i czym jest transakcja.
4. Opowiedzieć kiedy i po co stosuje się wzorzec Saga.
@MrFisherman: nie popełnij tego błędu co ja i uciekaj w Springa jak najszybciej - tego jest zdecydowanie najwięcej teraz na rynku. Zasiedziałem się w JEE przez 4 lata i potem niemal pół roku cisnąłem po godzinach aby nadgonić by dostać się do kontraktorni, skąd potem trafiłem do projektu gdzie jest Spring.

A na rozmowie o pracę z tego co @jaca_66 napisał to na mida miałem 7 i 3. Cała reszta to
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jaca_66: dzięki jaca! Super pytania :D

Ja myślę że i tak jak będę miał te 2 lata expa w obecnej firmie (narazie jakies 10 miesięct) to i tak myślę że będę celował nadal na juniora, co prawda będę sie sam uczyl nadal ale no w firmie nie mam styczności ze springiem, kafką czy mikroserwisami (bo tutaj głównie legacy).

Co do pytań to pewnie połowe lub mniej bym odpowiedział dobrze :D Coś
@MrFisherman: nie ma sprawy, jest wiele różnych pytań, zaznaczam że u mnie w kontraktornii szukają wyrobników w którzy ogarniają Springa/Hibernate i mikroserwisy, ale stawki rynkowe bo 15k plus VAT idzie wyłapać już po 2 latach

Jak chcesz to moge Ci napisać więcej tego typu pytań w wolnym czasie
@matwes: gdyby mi mało płacili lub atmosfera by była kijowa to bym pewnie się rozglądał. Ale że atmosfera jest super a hajs też jest super (i miałbym się teraz przesiąść na 3x niższy hajs patrząc po ogłoszeniach) no to na razie nie chce się zmieniać :D jak uzbieram jakieś 100k to może się zacznę rozglądać. Do tego czasu planuje od lutego usiąść i codziennie się czegoś nowego uczyć (bo w tym
@jaca_66: bardzo chętnie, jak masz jakieś to poproszę :) tak jak piszę od lutego wracam do nauki mocniej to sobie poogarniam te pytania bardziej. Mnie na rozmowie pytali głównie z czystej javy i przez to że poszło mi zajebiście na rozmowie to mój dyr (i też poprzedni przełożony) uważali/uważają mnie za talent xd mimo że ja się tak nie poczuwam. Dobrze jest zrobić dobre pierwsze wrażenie :)
@MrFisherman: z czasem się nauczysz podchodzić do roboty bez emocji. Robisz po prostu na maxa ile umiesz i tyle. Nie przywiązuj się do tego co robisz za bardzo. A z tym przejściem na Springa to mówię serio, bo jak wejdziesz w obecnej robocie na 3 miesiące okresu wypowiedzenia to jest potem bardzo duży problem z wbiciem się na jakąkolwiek rekrutację bo jesteś odrzucany już na etapie rozmowy telefonicznej z uzasadnieniem "niestety,
@matwes: nie no ja podchodzę bez emocji już, bardziej chodzi o to, że w tych ostatnich 10 miesiącach się włączyło takie "osiągnąłem co chciałem wiec po pracy mam luz" no i mi to pasowało ale jednak chciałbym jednak cały czas piąć się wyżej w drabince :D dlatego trzeba będzie się uczyć ciągle. Z tym 1-3 miesiące wypowiedzenia mi nie przeszkadza, nie mam parcia póki co żeby zaczynać jedną pracę od razu
@MrFisherman: Hej jak uczyłeś się Javy? (książki, kursy online czy jakiś bootcamp)? Ja na udemy dzisiaj kupiłem kurs i zaczynam naukę ale czy taka forma będzie odpowiednia to nie wiem wszystko się wyjaśni :D
@bedbugsgullet123: szczerze mówiąc to 11k xD na początku miałem 8k ale dostałem w międzyczasie 2 podwyżki. Ja wiem po ogłoszeniach, że średnia jest trochę niższa i dlatego nie przekonuje mnie zmiana pracy w tym momencie (nawet dla rozwoju umiejętności Springa w jakiejś innej firmie), tym bardziej że nie mam jeszcze 26 lat, więc zawsze tam tracę mniej na podatku.
@bubuch: ja z różnych źródeł się uczyłem (a pierwszą styczność z javą miałem jeszcze w gimnazjum, wtedy miałem książkę Java 7 i uczyłem się też z yt pisać różne apki konsolowe) ale nie z bootcampów, wszystko co jest na bootcampach można ogarnąć samemu w domu. Słyszałem/widziałem też że niektórzy rekruterzy odrzucali ludzi po bootcampach za sam fakt, bardziej opłacało im się odrzucić 1 na 1000 topowego gracza po bootcampie niż przeglądać
@bubuch: ale najlepiej jakbyś ogarnął teorię i podstawy i zaczął sam pisać swoje aplikacje, od razu Cię przestrzegę żebyś pisał sobie testy jednostkowe, ja tego nie robiłem i się dopiero w pracy nauczyłem w miare pisać te testy. Lepiej żeby weszło w nawyk od początku ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ogarnij sobie czystą javę, popisz kilka apek konsolowych, zobacz co to jest generyczność, polimorfizm, czym się różnią klasy