Wpis z mikrobloga

3/365 #animepifpaf
Idąc dalej tropem muszkietów, musimy pochylić się nad używanym w nim zamkiem, czyli elementem odpowiedzialnym za odpalenie ładunku miotającego. Gdyż to właśnie w zamku dokonywały się największe rewolucje. Po wielu różnych eksperymentach udało się dojść do zamka przypominającego te używane w broni współczesnej. Mamy zatem język spustowy zamiast dźwigni spustowej, otoczony kabłąkiem mającym na celu ochronę przed nieumyślnym oddaniem strzału. Oraz kurek gwałtownie opadający na panewkę po naciśnięciu spustu dzięki uwolnionej w ten sposób sprężynie. Mimo swojej prostoty oraz zwiększonej niezawodności względem wcześniejszych rozwiązań, wciąż pozostawiał problem niemożności użytku w trakcie deszczu, oraz zdradzania swojej pozycji w nocy ze względu na palący się lont. W muszkiety/arkebuzy z takim właśnie zamkiem były najczęściej wykorzystywane w wojskach XV wieku. Jako ciekawostkę mogę dodać, że w Japonii tworzono również pistolety z takowym zamkiem, których próżno było szukać w Europie.
Sos obrazka: lascalis ( https://www.deviantart.com/lascalis/art/Arquebus-girl-go-to-school-313337281 )
#bron #bronpalna #czarnyproch #czarnoprochowce #czarnoprochowycontent #anime #manga #hinskiebajki
(Postanowiłem jednak tagować, jak na razie nikt mi nie narzekał, że widzi hińskie bajki.)
PatrykCXXVIII - 3/365 #animepifpaf
Idąc dalej tropem muszkietów, musimy pochylić się...

źródło: comment_1643176755xlhblZHJ8CtfIyPam4dAM9.jpg

Pobierz
  • 3