Wpis z mikrobloga

#bezpieczenstwo #itsecurity #siecikomputerowe #sieci #komputery #internet

Hej Mircy, warto podłączyć się na sztywno wszystkimi komputerami z sieci domowej (laptopy i komputery stacjonarne, bez telefonów, tabletów i urządzeń smart-home) do VPN? Zrobiłbym to w routerze (korzystam z MT, wydzielę sobie osobną pulę adresów na urządzenia, które mają się domyślnie łączyć przez VPN). Nie jestem jakimś świrem pod względem bezpieczeństwa danych, ale raczej wolałbym, by mój ruch był zabezpieczony przynajmniej na tych sprzętach. Jeśli tak, to jaką usługę wybrać? Nord, Surfshark?
  • 6
Nie jestem jakimś świrem pod względem bezpieczeństwa danych, ale raczej wolałbym, by mój ruch był zabezpieczony przynajmniej na tych sprzętach. Jeśli tak, to jaką usługę wybrać? Nord, Surfshark?

Ehh... Jak widać, agresywny marketing przynosi rezultaty i ludzie chcą sobie kupować śmieciowe usługi ( ͡° ʖ̯ ͡°)

VPN nie ma praktycznie nic wspólnego z bezpieczeństwem*, o ile nie korzystasz z niezaufanych (lub otwartych) sieci. Zwykły użytkownik internetu może potrzebować
@Aramil: w sumie, dla D+ może warto ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

A bez żartów - dzięki za merytoryczną odpowiedź. W sumie osobny AP dla gości/klientów to dobry pomysł! O DoH czytałem i też w zasadzie to dobry pomysł. Widzę, że konfiguracja tego na MT to 10 minut włącznie z zaparzeniem kawy, więc dzisiaj to sobie wdrożę. Dzięki jeszcze raz :)
@Aramil: @jakis_login: Każdy sprzęt również komputerowy a szczególnie sieciowy musi być certyfikowany żeby trafić na rynek. To proces wieloetapowy i kosztowny. Wymogi względem bezpieczeńtwa itp. są potężne. .... A teraz.... 16to latek poklika parę razy i jest załatwione) hehe