Wpis z mikrobloga

#1000kosci
czyli leksykon łamigłówek mechanicznych tzw. #twistypuzzles #kostkarubika

[ Nr 2 ] Pyraminx

Na bardziej niezwykłe i przedziwne kości jeszcze przyjdzie czas, ale trudno by na początku pominąć łamigłówkę, która widnieje w tle mojego wykopowego profilu od ponad dekady.
Jak zapewnia wynalazca Uwe Mèffert powstała na samym początku lat 70.,a więc jeszcze przed kostką Rubika, ale to sukces magicznej kostki sprawił, że Pyraminx wszedł do produkcji w 1981 r.. Jest drugą z kolei najlepiej sprzedającą się łamigłówka mechaniczną. W przeciwieństwie do 3x3 jej osie obrotu znajdują się w wierzchołkach, zapoczątkowała tym całą gałąź łamigłówek, a więc bez cienia przesady można by rzec, że wraz z klasyczną kostką Rubika są protoplastami wszystkich współczesnych łamigłówek mechanicznych.
Kostka ta ma dużo mniej elementów niż 3x3 tj. 6 klocków-krawędzi i 4 wierzchołki (a nie 12 i 8), tak więc liczba jej kombinacji jest znacząco mniejsza bo to jedynie 933120 (jeśli nie liczyć tipów - małych klocków na rogach obracających się niezależnie od reszty, a jeśli liczyć to trzeba przemnożyć ten wynik przez 81) co jest liczbą zadziwiająco małą w porównaniu do 43 252 003 274 489 856 000.
W kontekście speedcubingu (układania na czas) można powiedzieć, że to "polska łamigłówka". W szczytowym okresie, na 100 najlepszych rezultatów w historii, ponad 80 należało do Polaków. Sam przez wiele lat byłem w światowej topce pyraminxa i bywały czasy gdy w top10 było nas 6. Jedna z ważniejszych metod układania nazywana była długo Polish V. To Polacy jako pierwsi zaczęli schodzić z czasami ostro poniżej 10 sekund i to Polak jako pierwszy układał średnią poniżej 2 sekund. Jak to rzekł kiedyś pewien rekordzista w układaniu jedną ręką: "Pyraminx in Poland is like football in Brazil".
Liczba boga dla pyraminxa tj. maksymalna długość optymalnego rozwiązania to 11 (podobnie jak kostki 2x2).

historia rekordów świata: WCA
stary rekord świata 1.86 wrzucam akurat ten bo miał miejsce na zawodach, które organizowałem :)
tag pyraminx na insta

#ciekawostkiantrosa #ciekawostki
antros - #1000kosci 
czyli leksykon łamigłówek mechanicznych tzw. #twistypuzzles #ko...

źródło: comment_1643112759AUIToIXVihIdoDBDqeaaCV.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@KaMaTwo: przecież Tymon stracił rekord w tym miesiącu, w każdej chwili może wrócić, tym bardziej, że ciągle jest najlepszy, a jak nie on to mamy sporo młodych zawodników kręcących sub 3,
  • Odpowiedz
@antros clock też będzie w serii? :D zawsze mnie ciekawiło czego jest w wca a jakoś nigdy mi nie było po drodze aby poszukać o tym informacji ;))

Leci sub ;)
  • Odpowiedz
@euklides: hmm słowo kość jest dużo bardziej pojemne niż angielskie cube, ale chyba ciężko go podciągnąć, no ale skoro w tagu ma być 1000 wpisów to całkiem możliwe, że coś o clocku się napisze tym bardziej, że jak dzisiaj przeczytałem ShengShou chce wypuścić serię clocków z nie tradycyjna liczbą zegarów, tj. zwykły clock ma 9 zegarów z jednej strony ułożone w kwadrat 3x3, a chcą wypuścić wersje trójkątną (2x po 6
  • Odpowiedz
właśnie na mistrzostwach Europy całe podium jest polskie, a do tego średnie trzeciej osoby (Magdy) jest lepsza niż singiel kolejnego Europejczyka
  • Odpowiedz