Wpis z mikrobloga

Mirki, jestem prostym człowiekiem, złodziejem, przedsiębiorcą, a nie księgowym, stąd pytanie do wykopowych ekspertów.
W prostym języku.
Mam działalność, podatek liniowy, mamy rok 2022 i zus na polskim wale.
I teraz pytanie hipotetyczne, czy naprawdę to jest tak #!$%@?, czy ja czegoś nie doszukałem.
Przykładowa uproszczona sytuacja:
styczeń - przychód 50k
luty - koszty 30k (związane z wykonaniem zamówienia ze stycznia).
marzec - przychód 50k, kwiecień koszy 30k, itd. czyli przychód i koszty nam się mijają.
Razem daje to nam:
przychód 6x50k - 300k przychodu
koszty 6x30k - 180k przychodu
dochód 120k
Podatek liniowy 19% od 120k czyli 22,8k podatku.
A z ZUSem magia - zus zapłaci się w tym przypadku od... przychodu ORAZ DODATKOWO 6x270zł składki minimalnej, czyli 14700+1620, czyli 16320zł.
W przypadku jakby przychody i koszty rozłożyły się w idealnej sytuacji po równo na każdy miesiąc, składka by wynosiła 7500zł...
Daje to nam 8820zł więcej, tylko z powodu, że faktury kosztowe trafiły w inny miesiąc. (i to i tak tylko przy tak małych kwotach)
W przypadku strat, strata w podatku dochodowym przechodzi na następny miesiąc, mamy podsumowanie roczne w formie pitu rocznego, zaś w przypadku zusu strata magicznie znika(w dochodzie w deklaracji ZUS nie ma opcji straty, tylko wpisanie 0 w tej sytuacji) i obowiązuje wtedy składka minimalna, a strata nie przechodzi na następny miesiąc.

Przecież wtedy gdy ktoś robi jakieś inwestycje (np. remont lokalu) i nie ma przychodu w danych miesiącach, tylko koszty, to te koszty nie są odliczane od tej składki.

Czy gdzieś robię błąd? Wolę przeczytać że jestem debilem, niż że faktycznie to jest aż tak #!$%@?.
#zus #dzialalnoscgospodarcza #firma #polskilad #nowylad
  • 9
  • Odpowiedz
A z ZUSem magia - zus zapłaci się w tym przypadku od... przychodu


@mac_jg: w Polsce nie ma kwoty wolnej od podatku, bo juz od pierwszej zlotowki trzeba zaplacic skladke zdrowotna 9% w przypadku wiekszosci osob
  • Odpowiedz
@brakloginuf: Nie wiem co ma tutaj kwota wolna. Mi chodzi tylko o zus który miał być liczony od dochodu, a w przypadku rozjechania się przychodów i kosztów, zacznie być liczony od przychodu, a nie dochodu. Dodatkowo jeszcze powiększy się o 270zł za każdy miesiąc w którym będzie strata. A strata nie przejdzie na następny miesiąc.
  • Odpowiedz
@brakloginuf: @mac_jg:

Roczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność pozarolniczą, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, 3, 4 i 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, opłacających podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 27, art. 30c lub art. 30ca
  • Odpowiedz
@zibizz1: Dziękuję.
Też info znalazłem https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/001052
Wszędzie do tej pory gdzie czytałem to kompletnie pomijana była sprawa strat, nawet na stronie zusu nigdzie tego nie znalazłem, a całe FAQ przejrzałem dodatkowo... Jedynie że przy stracie wpisujemy 0 w deklaracje w dochodzie i płaci się minimalną składkę, a co ze stratą to już całkowicie olali temat...
  • Odpowiedz