Wpis z mikrobloga

  • 12
381 + 1 = 382

Tytuł: Krew elfów
Autor: Andrzej Sapkowski
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: 9/10
ISBN: 9788375780659
Wydawnictwo: superNOWA
Liczba stron: 340
Fabuła (bez spoilerów):
Na świecie zaczyna narastać niepokój, a w konsekwencji napięcie pomiędzy takimi królestwami jak Redania, Temeria, Aedrin i Kaedwan, a coraz bardziej rosnącym w potęgę Nilfgaardem. Polityczne rozgrywki wciągną w swój wir każdego, niezależnie od tego czy tej istocie się to podoba, czy nie. Po lasach szaleją partyzantki nieludzi, a miasta wypełnione są agentami szpiegującymi wszystko i wszystkich. Wiedźmin Geralt, księżniczka Cirilla, czarodziejka Yennefer czy trubadur Jaskier to tylko niektóre z barwnych postaci, które los zwiąże w swoich ścieżkach.

Moja opinia:
To moje pierwsze spotknie z Sapkowskim i Wiedźminem i... jestem zachwycony! "Krew Elfów" czyta się naprawdę rewelacyjnie. Postaci są wyraziste, ciekawe, pełne siebie (zostałem wielkim fanem Ciri - jest po prostu kapitalna)! Fabuła wartka, sensowna i prowadzona z rytmem (świetnie uchwycona codzienność przeplatająca się z wielką polityką). Świat przedstawiony w pierwszej części sagi o Wiedźminie jest bardzo "ludzki", pozbawiony patosu "Władcy Pierścieni", co - w mojej opini - czyni go bardzo bliskim czytelnikowi (czasami aż za bliskim :P). W moim przekonaniu tylko kuleją czasami nazwy własne - mam wrażenie, że Sapkowski wymyślał niektóre nazwy miast i imiona "od czapy" :P

Autor nie spieszy się z sagą, prowadzi ją powoli, daje się wszystkiemu rozpędzić. Pierwsza książka, czyli "Krew elfów", to właśnie początek całej przygody. Jednak to wcale nie znaczy, że jest źle i nudno, a wręcz przeciwnie! Jest naprawdę dobrze, a wręcz rewelacyjnie. Na uwagę zasługuje również wyważony humor, który jest sensowny i na miejscu oraz dopasowany do postaci.

Strasznie się cieszę, że wreszcie się wziąłem za "Wiedźmina", tym bardziej, że jestem świadomy tego, że cała saga cieszy się dobrą opinią. Jeśli więc "Krew Elfów" prezentuje taki poziom, nie mogę się doczekać, aż złapię się za "Czas Pogardy", którą to książkę już jutro powinienem móc odebrać :)

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
thus - 381 + 1 = 382

Tytuł: Krew elfów
Autor: Andrzej Sapkowski
Gatunek: fantasy, sc...

źródło: comment_1643054072Ao3JldDsXUUOEt7BzY20Vf.jpg

Pobierz
  • 12
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (13 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Liczba stron książki: 295
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-01-14 - Użytkownik Yanush3564 ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-12-06 - Użytkownik nastycanasta ocenił na: ★★★★★★★
@zepsutyzachod: Jeśli chcesz zacząć od świata, to bierz się za tomy opowiadań. Jeśli chcesz iść od razu w sagę, zaczynasz od "Krew Elfów".

Ja daaawno temu przeczytałem jedno opowiadanie i to wszystko, co było u mnie związane ze światem Wiedźmina. Także przystępując do lektury nie miałem pojęcia o tym świecie w ogóle (w grę też nie grałem). Okazuje się, że wcale to nie przeszkadzało.

Pewnie jakbym przeczytał opowiadania itd., to bym
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@thus: Też jestem w trakcie pierwszego podejścia do czytanego Wiedźmina i mam podobne odczucia. Przeczytałem póki co zbiory opowiadań, sezon burz, krew elfów i aktualnie jestem w połowie czasu pogardy. Nawet się zastanawiałem, czy nie dodać pod tagiem swoich recenzji xD. Już jest mi przykro, że w końcu skończę to czytać, mimo że jeszcze trzy opasłe tomiska przede mną. Nie mam pojęcia, co ja będę potem robił. Podejrzewam, że to będzie
Podejrzewam, że to będzie największy książkowy kac, jakiego w życiu doznam.


@ktomizajalnazwy: I dlatego ja już powoli szykuję się na Conana :). Rebis wydało 3 tomy, tutaj pierwszy: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/122960/conan-i-pradawni-bogowie . Niestety z tego, co kojarzę to tylko opowiadania tam są, więc na taką historię, jaką raczy nas Sapkowski, raczej nie ma co liczyć. Za to może być to świetny "klin" :)

Ja byłem świeżo na książkowym kacu po "Władcy Pierścieni" i
@cpt_foley: Dlaczego? Osobiście uważam, że się wypowiada bardzo sensownie. Myślę za to, że to ludzie mu dokleili łatkę dziwną i popsuli opinię, robiąc z niego "typowego Janusza".