Wpis z mikrobloga

352 + 1 = 353

Tytuł: Szepty
Autor: Piotr Chojnowski, Tomasz Duszyński, Grzegorz Gajek, Agnieszka Hałas, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Tomasz Maruszewski, Jakub Małecki, Marcin Mortka, Martyna Raduchowska, Paweł Radziszewski, Sebastian Sadlej, Agnieszka Szmatoła, Milena Wójtowicz, Magdalena Świerczek-Gryboś
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★

Brzmiał, jakby to była standardowa procedura, i może dla nich to jest standardowa procedura, że czyjaś żona może umrzeć, ale wcale nie musi.


Antologie, a raczej utwory w nich zebrane – wydaje mi się – powinno coś łączyć. W tym przypadku można powiedzieć, że jest to zbiór opowiadań polskich autorów związanych z wydawnictwem SQN. Ale ja, jak wytrawny detektyw w dobrym kryminale (choć akurat takiego opowiadania w tym zbiorze nie ma) odkryłem jeszcze jedną rzecz łączącą te dzieła. Jest to kulejąca logika.
Na całość składa się piętnaście opowiadań, spośród których jako nadające się do przeczytania, a momentami nawet niezłe czy dobre, znajduję cztery. Dwa słowa o nich:

Szept Jakuba Małeckiego – monolog ojca wygłoszony do córki; tutaj widać całkiem niezły warsztat, świetny, choć nieoryginalny pomysł, ale podany bardzo dobrze. Tyle tylko, że zgrzytają szczegóły i to zgrzytają bardzo brzydko. Odniosłem wrażenie jakby autor się spieszył, napisał coś z marszu i wysłał do wydawnictwa tylko po to, żeby to mogło na okładce umieścić jakieś dość znane nazwisko.
Lekcje niemieckiego Pawła Radziszewskiego – fajna, prosta historia o wydarzeniach na przestrzeni lat i o niezrozumieniu tego, co się robi bo tak nakazuje tradycja.
W dole/w górze Tomasza Maruszewskiego – przewrotna a nawet złośliwa wizja zaświatów. Nie jest napisana jakoś szczególnie, a podobała mi się może dlatego, że prezentuje bardzo bliski mi punkt widzenia. Tylko, panie autorze, dlaczego


Cud RP Tomasza Duszyńskiego – wizja niedalekiej przyszłości, lekkie „biblijne” postapo i Wielka Polska Chrześcijańska jako Chrystus narodów; całkiem ciekawa satyra przerysowująca stereotypową Polskę.

Pozostałe opowiadania osadzone są w przeważającej części w konwencji baśniowo-mitologicznej. Jeśli ktoś to lubi, to może znajdzie w nich jakąś magię (pachnącą, bo u autorek tych tekstów – to w większości panie – magia ma zapach). Ja jej nie znalazłem. Dodatkowo, moim zdaniem, zaprezentowanie opowieści w takim stylu nie pozwala autorowi pisać wszystkiego co tylko przyjdzie mu do głowy czy kreślić na siłę jakichś dziwów pogłębiających tę „baśniowość”. To nie działa i czyta się to źle. Wychodzi taka opowieść o niczym, choć z rozmachem. Ja lubię czytać o niczym, ale – znów moim zdaniem – pisanie o niczym to bardzo trudna rzecz. I absolutnie nie powinno wyglądać tak jak tutaj. I jeszcze jedna rzecz. Kiedy czytuję różnych autorów to zdarza mi się czasami zauważać w ich tekstach coś charakterystycznego, coś co odróżnia jednego od drugiego. Tutaj w przypadku kilku historii było tak, że miałem wrażenie że pisała je jedna i ta sama osoba.

Książkę kupiłem z dwóch powodów. Po pierwsze dochód z jej sprzedaży przeznaczony jest na #wosp, a wspomóc dzieło zbierania uranu dla Czeczenów to z miłą chęcią. Po drugie znałem nazwiska tylko dwóch autorów, którzy wzięli udział w tej inicjatywie, pomyślałem więc, że to dobra okazja żeby zapoznać się krótko a szeroko z tym co w wydawnictwie SQN można dostać. Doświadczenie to było ciężkie. Zdecydowanie trudniej przyszło mi się przebić przez niektóre z tych opowiadań niż zarobić to dziesięć i pół złotego, ile przyszło mi za tę książkę zapłacić. Mimo to, bo cel szczytny podaję link, gdzie książkę można nabyć (tylko ebook i tylko do 30 stycznia). Albo tutaj po prostu wpłacić dychę. Niewiele się straci nie dostając tego pliku, a i nie zapłaci się wtedy tych 50 groszy podatku VAT. ;)

#ksiazki #czytajzwykopem

Aha, ponieważ autorów jest kilku, to napiszę jeszcze – respektując prawa rządzące cytowaniem – że zdanie otwierające wpis pochodzi z opowiadania Szept Jakuba Małeckiego.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
GeorgeStark - 352 + 1 = 353

Tytuł: Szepty
Autor: Piotr Chojnowski, Tomasz Duszyńs...

źródło: comment_1642880434P3SRn6JkFkyQ3xV01otPIw.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz