Wpis z mikrobloga

@mateusz-ocet:

1. Religia nie jest jednolita, to nauka humanistyczna, która opiera na "wydaje mi się"

2. Religia nic nie daje.

3. Religia nie ma oparcia w faktach. Wiem na czym to polega, że to w końcu "wiara", szkoda tylko że np Islam i Scjentologia są krytykowane, a Katolicyzm (Chrześcijaństwo) jest już spoko ;)
  • Odpowiedz
@loczyn:

1. Tak samo matematyka. Wciąż istnieje spory odłam matematyków, który nie uznaje np. dowodów nie wprost z tego względu, że przyjęcie logiki boolowskiej do opisu matematyki jest zwykłym założeniem. Nikt nigdy nie udowodnił też, że matematyka nie jest sprzeczna wewnętrznie, ponieważ sprawdzenie tego jest niemożliwe. Wiara w prawdziwość matematyki nie różni się niczym od wiary w Boga.

2. Ola Boga, to od razu pozabijajmy wszystkich pisarzy i malarzy, bo
  • Odpowiedz
@mateusz-ocet: 1. Same założenia są jednolite, podstawy są sprawdzone i ugruntowane, czego o religii powiedzieć nie można. Doktryna Katolicka chociaż Chrześcijańska, to z Chrześcijaństwem ma mniej wspólnego niż Sunnici. Jak coś takiego traktować? Zakłamanie i hipokryzja, tego ma religia uczyć?

2. Co daje religia?

3. Są postaciami historycznymi, ale czy to jest argument? L. Ron Hubbard żyje nadal, jest jak najbardziej namacalny ale czy to jakoś wpływa pozytywnie na odbiór
  • Odpowiedz
@loczyn:

1. Przeczytaj jeszcze raz co napisałem, bo z tego jednoznacznie wynika, że podstawy matematyki nie są sprawdzone i ugruntowane. Katolicy wierzą, że Jezus pozostawił Piotrowi i przyszłym papieżom prawo do stanowienia o wspólnocie chrześcijańskiej, ergo to, co mówi kościół zgadza się z obecną wolą Boga. Części Chrześcijan to nie przekonuje, stąd różne odłamy. Nie widzę tu nigdzie zakłamania i hipokryzji, tylko odmienne zdania.

2. Przede wszystkim za Chrześcijaństwem kryje
  • Odpowiedz
@mateusz-ocet:

1. Szkoda tylko że to co uprawia KRzK to jest przeciwieństwo zapisów w Biblii, a to ona jest podstawą?

2. Inne religie również to dały, ba nawet systemy filozoficzne jak Buddyzm także! Poganie też mieli swój niegłupi system, tak jak i
  • Odpowiedz
@mateusz-ocet: Wciąż nie mogę sobie wyobrazić jak można porównać wiarę w coś niematerialnego, nienamacalnego, niewidzialnego do matematyki, z pomocą której jesteśmy w stanie opisać rzeczywistość i która ma odzwierciedlenie w naszej rzeczywistości a nie tylko w sferze duchowej.
  • Odpowiedz
@loczyn:

1. Jest punktem wyjścia. Ale skoro z Biblii można wnioskować, że papież ma władzę nad Kościołem i może stanowić prawo, to nie widzę tu żadnej sprzeczności.

2. Ale jakoś tak się złożyło, że to Chrześcijanie skolonizowali cały świat. Przypadek? Być może. W każdym razie bycie Europejczykiem i niedocenianie wpływów kultury Chrześcijańskiej na nasze osiągnięcia jest przejawem skrajnej lewicowej
  • Odpowiedz