Wpis z mikrobloga

TT Konrad Muzyka (Rochan Consulting)

Krótki wątek o ostatnich wydarzeniach. Nieco mniej niż dwa tygodnie temu Rosja aktywowała wiele BTG ze Wschodniego Okręgu Wojskowego. Dziś zaczęły one przyjeżdżać do zachodniej Rosji, a przede wszystkim na Białoruś. Na blogu wymieniłem Białoruś jako możliwą destynację. Moja obecna (obliczona) liczba BTG wynosi 54. (Michael Kofman ma 60). Siły EMD podniosą moją liczbę do 64. Oznacza to, że odkąd rozpoczął się ruch sił (październik), rosyjska obecność obliczona wg BTG wzrosła z około 26 do 64. To 2,5-krotny wzrost.

Aby spojrzeć na to z innej perspektywy to rosyjska dywizja strzelców zmotoryzowanych ma 6 BTG. 64 BTG przekłada się na 10 dywizji. Jestem pewien, że ruch jeszcze się nie zakończył. Siły EMD dodają około 20% potencjału bojowego do istniejącej obecności. To bardzo dużo. Teraz będziemy musieli zobaczyć, dokąd te jednostki zostaną wysłane i czy będą zajmować pozycje, aby zagrozić Kijowowi. Bliskość stolicy Ukrainy sprawia też, że w zależności od tego, jak Ukraińcy zorganizują swoją obronę, Rosjanie mogą w ciągu kilku dni dotrzeć do Kijowa.

Już patrząc na rosyjskie inwestycje w przerzuty jednostek, wysiłki logistyczne i związane z tym koszty, wzrost potencjału bojowego (przejście z postawy defensywnej do ofensywnej), wojna jest realną możliwością. Trajektoria wydarzeń ma negatywny trend. Chociaż jest jeden pozytywny aspekt… na razie. Wydaje się, że BTG, które zostały rozmieszczone w pobliżu Ukrainy, mają tylko szkieletowe załogi. W związku z tym wojna nie jest nieuchronna. Ruchy wojsk w celu obsadzenia tych BTG będą jednak niewiarygodnie poważnym znakiem. Rzeczywiście, przemieszczanie wojsk bez sprzętu jest stosunkowo łatwe. Kazachstan pokazał imponującą gotowość i zdolność rosyjskiego transportu lotniczego. W związku z tym, gdy samoloty zaczną zabierać ludzi, powinno to stanowić pewne ostrzeżenie, że sprawy przybierają zły obrót.

Źródło

#ciekawostkizewschodu #ukraina #rosja #wojsko
  • 10
  • Odpowiedz
@Ten_od_Hanki: jak zachowałoby się Nato, gdyby Ukraina prewencyjnie zbombardowała wszystkie te siły zebrane przy jej granicy? Mieliby wtedy los Ukrainy w poważaniu, bo zaatakowała jako pierwsza?

Jakie by to mogło wyrządzić szkody Rosji? Jaki to jest procent sił lądowych, zgromadzony przy granicy UA-RUS?

Jest taka możliwość, że Ukraina dysponuje takimi środkami, zdolnymi zmieść z powierzchni ziemi wszystko co się znajduje za bliską
  • Odpowiedz
@grzegorz88: też się na tym zastawiam czemu nie zastosują ataku wyprzedzającego, znacznie lepiej na tym wyjdą kiedy zniszczą wszystko w jednym miejscu niż jak im się to wszystko rozjedzie. A tym bardziej jak zdestabilizują im kraj lepiej niszczyć teren wroga.
  • Odpowiedz
jak zachowałoby się Nato, gdyby Ukraina prewencyjnie zbombardowała wszystkie te siły zebrane przy jej granicy?


@grzegorz88: Z pewnością poddano by to mocnej krytyce, zakazano by eksportu broni na Ukrainę i zabrano by im dofinansowania. Dla najważniejszego członka NATO czyli USA Ukraina to teatr trzeciorzędny i ostatnie czego im potrzeba to eskalacji konfliktu w tym regionie
  • Odpowiedz