Wpis z mikrobloga

@robertx chcę żeby mi to podłączył elektryk, ale na razie jestem jeszcze na etapie przeróbek i się zastanawiam nad podłączeniem piekarnika bo w tym miejscu nie mam żadnego gniazdka tylko przewód 5 żyłowy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@vykk: możesz, często tak się robi rozdzielając w jakiejś puszce za meblami. Jeżeli piekarnik ma wtyczkę to można sobie wyprowadzić gniazdo. Nie ma czegoś takiego jak dwa N, N jest jedno :-)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Nethiu: ale jaki nowy do zmywarki czy tam piekarnika? Jeżeli masz podciągnięty 5 żyłowy to z niego korzystasz - dwie fazy na indukcję trzecia na piekarnik czy co tam potrzebujesz. N jest wspólne, nie trzeba osobnego przewodu.
@houk @pigoku dzięki! Wyczytałem gdzieś, że w teorii każde urządzenie powyżej 2 kW powinno być na osobnym obwodzie i zastanawiałem się jak to wygląda w praktyce:)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@vykk: @korni007
Te 4mm to jest bardzo na wyrost i w sumie nie wiem skąd się wziął taki trochę mit że tyle jest potrzebne. W mieszkaniu obwody są pozabezpieczne wyłącznikami 16A, Na tyle przewidziane są gniazda i reszta ostptzetu natomiast przewód 2,5mm2 ma obciążalność rzędu 25 A. Te 4mm to jedynie problem bo potem ciężko to zarobić czy poupychać w puszki.
@korni007: to powiedz jakie jest sumaryczne ciągłe obciążenie dopuszczalne obciążenie przewodu 2,5mm2 bo ja jeszcze nie widziałem indukcji domowej licząc z piekarnikiem która pociągnie 17kW z wszystkich 3 faz.

Więc jak nie masz pojęcia o elektryce to się nie odzywaj proszę.
@vykk: nie dawaj się podpuszczać głupio mądrym tutaj którzy pojęcia nie mają o elektryce. Nie potrafią powiedzieć skąd się biorą jakie przekroje. I ich odpowiedź jest "bo tak".
Prądy