Wpis z mikrobloga

Niezgłoszenie zakupu krypto o ile wiem nie jest przestępstwem, ale potem nie możesz wliczyć tego w koszt uzyskania przychodu, co w większości przypadków morduje sens całej inwestycji.


@Amebcio: od kiedy jest to prawo? Co z krypto kupionym wcześniej?
@forfiterex: @smalczyk1: No jeśli zakup i sprzedaż robisz w jednym roku podatkowym to tak - rozliczasz się po sprzedaży, żeby określić dochód. Ale jak kupiłeś akcje (albo inny walor) w roku, np. 2020, a sprzedajesz w 2021, to powinieneś zgłosić koszt zakupu akcji w pit za 2020, żeby potem mieć koszty uzyskania przychodu i w pit za 2021 zapłacić podatek za zarobek.
Ale jak kupiłeś akcje (albo inny walor) w roku, np. 2020, a sprzedajesz w 2021, to powinieneś zgłosić koszt zakupu akcji w pit za 2020


@Devih: Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Koszty uzyskania przychodu za zakup akcji pojawiają się dopiero w momencie ich sprzedaży.
ustawa o pit art. 23, ust.1, pkt. 38
@levzor: No tak, ale musisz mieć jakiś dowód, że je kupiłeś - stąd PIT za poprzedni rok - przynajmniej tak to zrozumiałem. I nie chodziło mi o koszt uzyskania przychodu, tylko o sam koszt akcji - zgłoszenie, że np. kupiłeś akcje o wartości 10000 zł.
@Devih: nie wiem o co pytasz. Każdy dochód to różnica pomiędzy kup-sprzedaj nie ważne czy zakup miał miejsce miesiąc temu czy 50 lat temu. Koszty zakupu odliczasz w momencie sprzedaży.
@Devih: @levzor: @forfiterex:
Tak, tutaj jest znacząca różnica między krypto a giełdą.
Tl;Dr: na giełdzie koszt powstaje w momencie zamknięcia pozycji (czyli sprzedaży np. akcji), w przypadku kryptowalut koszt powstaje w momencie kupna kryptowaluty( czyli od razu)

Dlatego też może być problem, jeśli ktoś chce krypto holdować ponad 5 lat bez sprzedaży (nie będzie mógł rozliczyć kosztów zakupu)