Wpis z mikrobloga

Cześć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na wstępie zaznaczę tylko, że nie jestem z kręgu IT i opisane niżej tematy są mi w zasadzie obce. Chciałbym poznać jednak sugestie osób, które znają się na rzeczy

W #pracbaza rozwijamy na hali produkcyjnej system, który monitoruje pracę maszyn, kalkulując jej wydajność, licząc spływ itp. Po stronie hardware program działa o oparciu o koncentratory zbierania sygnałów z maszyn. Każdy z tych koncentratorów wpiętych jest do sieci firmowej po LAN. Główna stacja programu stoi na wirtualnym serwerze, zaś za gromadzenie wszystkich informacji odpowiada baza danych Firebird SQL. Dane te są wizualizowane przez dołączony program, który rysuje słupeczki, wykresiki itp. To tyle w skrócie.

Program jest dosyć prosty i ma trochę ograniczeń, dlatego padł pomysł by wyciągać z niego dane surowe na własny użytek.

To co jest w tej chwili rozpatrywane, to exportowanie danych z bazy Firebird na zewnątrz domyślnie do odczytu w excel. Aktualnie dyskusja toczy się wokół tematu w jaki sposób mogłoby to działać najbardziej automatycznie jak to tylko możliwe. Metodą ręczną bazę tą można otworzyć w excel przed ODBC, ale zawiera kilkadziesiąt tabel i sporo waży. W naszym wyobrażeniu osoba, która zechce pobrać sobie do excela takie dane użyła by jakiegoś zapytania z konsoli, może prostego .exe albo coś innego co wymagało by przysłowiowo dwóch-trzech kliknięć - chyba, że totalnie minąłem się z rzeczywistością i trzeba jednak więcej kombinowania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#sql #bazydanych #programowanie
Pobierz Kruchevski - Cześć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na wstępie zaznaczę tylko, że nie jestem z kręgu IT...
źródło: comment_1642008057EwuSPXNqFXRTH9Z1hpOBKz.jpg
  • 19
@Sadaharu: pytanie czy excel w kwerendzie nie będzie tego mielił za długo? Do monitoringu wpięte jest +40 maszyn a jeszcze około 10 będzie dołożone. Ze wszystkich generowane są informacje o pracy, postojach, awariach, ilości wyprodukowanych itp. Baza w sumie cały czas rośnie
@Kruchevski mówisz że będzie mielić długo - a spróbowałeś? Zepnij to odbc i zobacz ile czasu się dane odświeżają i jak to działa. Jak podstawowe narzędzia nie spełnia potrzeb to trzeba będzie kombinować z czymś więcej
@Koliat: nie tyle nie spełnia potrzeb, bo wiele rzeczy jest przydanych, co po prostu nie spełnia wszystkich 'wishów' z różnych działów. Chcemy więc zrobić drugą ścieżkę, która pozwoli na wyciąganie danych z bazy, żeby sobie pracować na nich wedle własnego uznania - na codzień wszyscy pracują po excelach. Nie twierdzę że będzie mielić długo, tylko zadałem otwarte pytanie ;)
@Kruchevski: Możesz też rozważyć jakiegoś crona, który zrzuca odpowiednie dane do csv i wrzucac to gdzieś na współdzielony dysk i potem w excelu otwierać taki csv
W takich systemach często wystarcza generować to raz dziennie i leży sobie taka "uproszczona" baza, którą łatwo i szybko zaimportować
@Kruchevski przecież jak masz tam sterownik odbc to power query to ogarnie, dane można sobie odświeżać na żądanie i nie ma potrzeby żadnych eksportów. A power query jest dość proste samo w sobie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kruchevski: pytanie ilu userow docelowo? jak nie za dużo to możliwe że pytanie bazy bezpośrednio da rade, jak raporty super nie skomplikowane to zamiast excela może warto rozważyć np power BI? chcesz to możemy na prv pogadać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Kruchevski: instalujecie na jakims kompie darmowo edycje ms sql server + integration services, w visual studio klepiesz etl ktory codziennie generuje dane do excela/csv i zapominasz.