Wpis z mikrobloga

Mirki, taka sprawa. Posiadam prawo jazdy kategorii B, kiedyś za bajtla w szkole robiłem również kartę motorowerową na 50cc. Obecnie w prawo jazdy wbite mam tylko uprawienia do kierowania samochodem, lecz zgodnie z polskim prawem tożsame jest to z jazda motorem do pojemności 125cc. W Polsce nie ma z tym problemu. Problem zaczyna się gdy podróżuje, większość państw europejskich wymaga, aby w prawku były wbite również uprawienia na 50cc, abym mógł takowym się poruszać. Częsta przypadłość z tego co czytałem. Czy ktoś próbował rozwiązać taką sytuację z urzędem komunikacji? Jakieś wyrabianie nowego prawka z poprawionymi kategoriami? Czy bez egzaminu na motor się nie obejdzie?
#kiciochpyta #pytaniedoeksperta #prawojazdy #ruchdrogowy
  • 13
  • 0
@spidero czyli de facto mogę zgłosić potrzebę wyrobienia nowego prawka mówiąc, że zgubiłem dokument albo coś takiego i te uprawnienia wskoczą? Pytanie czy pojawi się tam na skuter 50cc czy też 125?
  • 1
@spidero mimo wszystko będę musiał wyrobić na nowo, żeby wbili mi AM chociaż, bo ostatnio dwa lata z rzędu miałem problemy przy wynajmowaniu skuterów o pojemności 50cc w Grecji i jeździłem na 'nielegalu"
@sylw1905: Tylko AM, A1 po trzech latach kat. B funkcjonuje tylko w Polsce.


@Kapitan_Zurow: W Niemczech też A1 w kategorii B obowiązuje od niedawna, tylko nie pamiętam jakie są tam wymogi czy tam przypadkiem nie ma wymogu zrobienia kursu z obsługi i sposobu jazdy na motocyklu.