Wpis z mikrobloga

Dzień dobry, prawie miesiąc temu przesiadłem się z Windowsa 10 na linuxa, sprawdziłem 4 dystrybucje i ostatecznie wylądowałem na Pop’osie 21.10, korzystałem też z Manjaro KDE, EndeavourOS’a KDE i ElementaryOS’a(wszystko w najnowszych stabilnych wersjach do pobrania). Zapraszam do czytania moich wypocin.

Zdecydowałem się na GNU/Linuxa z powodu mojego stosunku do ruchu open source, którego jestem zwolennikiem i po poszperaniu w necie wybrałem sobie 4 wyżej wymienione dystrybucje, i korzystałem z nich przez pewną ilość czasu, i do wszystkich oprócz Pop’osa miałem pewne obiekcje.

Manjaro i Endeavouros są oparte na Archu, czyli dystrybucji dla ludzi typu „Oh, did you know that I use Arch Linuix” :), a tak na poważnie, to distro oparte na założeniu, że ma mieć najnowsze możliwe oprogramowanie i przez lata zdobyło sporo zwolenników, a przez trudności w instalacji dla nowych użytkowników powstały takie dystrybucje jak Manjaro i Endeavouros, które znacząco uprościły ten proces.
Moje doświadczenia z tymi distro nie były najlepsze. Obie dystrybucje miały pewien problem, który wynika chyba z Archa, strony microsoftu i pochodne aplikacje (teams itd.) nie działały mi, ale problem po poszperaniu okazał się łatwy do naprawienia, wystarczyło zmienić strefę czasową na np. Wiedeń. Z czasem pojawiało się coraz więcej małych bugów, które miały więcej wspólnego z KDE niż tymi dystrybucjami, ale ostatecznie zniechęciły mnie do tego desktopu i tych dystrybucji np.
- znikająca tapeta na drugim monitorze
- bugi wizualne w centrum powiadomień
- zacinanie gdy przenosiłem okna między monitorami
- podczas dzielenia całego miejsca na ekranie między 2 okna, gdy jednym z tych okien był firefox z odpalonym youtube, to pojawiało się czarne obramowanie dookoła firefoxa
- jest zdecydowanie za dużo opcji customizacji, które są porozrzucane bez większej spójności
Dużym plusem tych dystrybucji jest szybkość działania systemu, naprawdę wszystko #!$%@?ło, także obsługa AUR (paczki oprogramowania robione przez community Archa) oraz pamac, czyli w skrócie software center dla Manjaro, ale jedną komendą można go zainstalować także w Endeavouros’ie.

ElementaryOS to dystrybucja oparta na Ubuntu, która korzysta z autorskiego desktopu Pantheon, dużej ilości się podoba przez podobieństwo do Maca w wyglądzie i działaniu, ale jak dla mnie wygląda przestarzale. Szybko zmieniłem dystrybucje na Pop’osa, bo nie mogłem się przyzwyczaić do sposobu korzystania z tego systemu. Plusem zdecydowanie były podstawowe aplikacje dostarczane z systemem, twórcy innych dystrybucji forkują je do siebie więc mówi to samo za siebie.

Najbardziej z tych dystrybucji spodobał mi się Pop’os, tak jak ElementaryOS jest oparty na ubuntu, ale nad ubuntu ma duzą przewagę, ma nowszy kernel(czyli jądra linuxa), więc nowszy sprzęt będzie lepiej zoptymalizowany itd. Działa na zmodyfikowanym GNOME. Plusów trochę się uzbierało:
- tak jak poprzednie dystrybucje, pop’os działa bardzo szybko
- od instalacji (17 grudnia) nie miałem żadnego buga
- bardzo intuicyjnie zrobione przestrzenie robocze(workspaces XD nie wiem jak lepiej to przetłumaczyć)
- dobre software center, wszystkie codzienne aplikacje, z których korzystałem na windowsie tam znalazłem, m.in.: Spotify, Telegram, Discord, Steam
- dużo przydatnych wtyczek do GNOME’a, ale niestety kilka z nich odpada z powodu zmienionych elementów interfejsu przez Pop’osa
- design i flow systemu bardzo mi pasuje, łatwo się do niego przyzwyczaić
- można dobrze operować za pomocą skrótów klawiszowych i funkcji Tiling Window
- synchronizacja z kontami google, microsoft
- nie miałem problemów z grami, nie jestem jakimś hardkorowym gamerem, ale wszystkie moje gry działały bez żadnego grzebania w plikach, a konkretnie: League of Legends, HD Poker, Terraria, Dirt 3, sprawdziłem też Cywilizację 5 i Wowa, które też działały bez dodatkowej konfiguracji, której duża ilość osób się boi, a w wowie miałem nawet więcej fpsów XD
- lepsze podstawowe aplikacje (kalendarz, pogoda, klient poczty, odtwarzacz muzyki i video itd.)
- wszystkie programy potrzebne mi na studia działają bez problemu: Teams, Zoom, Jooplin

Jest też jeden minus, ale jest on uniwersalny i tyczy się wszystkich dystrybucji oraz osób, które grają w gry tego typu:
- Apex Legends, gra powinna normalnie działać, ale przez EA i antycheata nie da się połączyć z serwerem, odnosi się też to do innych gier z antycheatem. W niedługim czasie może się to zmienić przez to, że wydawany przez steama Steam Deck, będzie miał system oparty na Archu tak jak Manjaro i EndeavourOS
I to jedyny minus, o którym mogłem pomyśleć XD

Podsumowując dobrze mi na pop’osie, system jest bardzo stabilny, szybki i ładny, ich interfejs bardzo mi pasuje szybko można się do niego przyzwyczaić, jest dużo przydatnych skrótów klawiszowych, łatwo można zmieniać dużo części interfejsu, ale bez przesady tak jak w KDE. W żadnym z systemów nie było problemów z sterownikami.
Do windowsa zdecydowanie już nie wrócę.

hniedziela546 - Dzień dobry, prawie miesiąc temu przesiadłem się z Windowsa 10 na lin...

źródło: comment_16416539727TXi00WtaY4cbnknjA8Nag.jpg

Pobierz
  • 13
@hniedziela546: korzystałem z popos do niedawna i tak jak był to mój ulubiony system operacyjny jakiego używałem (dawno temu windows, później popos z półtora roku, a teraz macos), tak nie mogę przyznać Ci racji że jest aż tak kolorowo ( ͡° ͜ʖ ͡°) Są bugi i różne dziwne problemy. Przykładowo:
- musiałem ściągnąć sobie program do ustawień PulseAudio (czemu nie jest domyślnie zainstalowany? nie wiem) żeby móc
@hniedziela546: imo, wiesz że nie musisz zostawać na domyślnej konfiguracji pulpitu? To że np. kde czy lxqt (przykład) nie podchodzi ci w wyglądem lub wydajnością nie znaczy że musi tak zostać. Sprawdź sobie r/unixporn, tam ludzie potrafią zdziałać cuda, chociaż nie zawsze jest napisane jak zrobić taki sam pulpit jak oni, to zawsze możesz wpisać "make KDE look better".
Czlowiek_Ludzki - @hniedziela546: imo, wiesz że nie musisz zostawać na domyślnej konf...
@Czlowiek_Ludzki: wiem, że jest to możliwe, ale kde podobało mi się out of the box i nie widziałem sensu customizacji, chociaż kilka rzeczy w pop'osie pozmieniałem. Sprawdzałem deepina, ale z recenzji na youtube odrzuciły mnie chińszczyzny obecne w systemie, jakbym miał go spróbować to tylko desktop z inną dystrybucją
@ehhhh: sam korzystam z bezprzewodowych słuchawek sony playstation gold i nie musiałem nic robić, działały "plug and play", żaden z twoich
@hniedziela546: u mnie bluetooth działał do czasu jak nie zrobiłem czegoś mniej popularnego (chyba włączyłem przez przypadek parowanie urządzenia w trakcie jak było podłączone do kompa czy coś podobnego, już nie pamiętam) i wtedy zepsuło się na amen, różne restarty i czyszenia nic nie dawały, tylko musiałem chyba na startup dodać sobie jakąś komende do czyszczenia listy urządzeń czy coś takiego (mogę bredzić bo to już było jakiś czas temu)
odrzuciły mnie chińszczyzny obecne w systemie, jakbym miał go spróbować to tylko desktop z inną dystrybucją


@hniedziela546: a mnie wręcz przeciwnie ¯\_(ツ)_/¯ próbowałem ten desktop z innymi distro i zawsze było jakieś ale, albo to nie działało, albo tamto. Z chińszczyzn obecnie zostały tylko niektóre aplikacje w sklepie
i co fajnego w tym tydzień nowszym kernelu?


@Zrzyck: nowszy sprzęt, nowe funkcje.

W ogóle chyba wcale nie ma nowszego


@Zrzyck: Na pewno 20.04 i 21.10 mają krenel 5.15 czyli wersje z grudnia
Ubuntu 20.04 ma 5.8 (za kilka miesięcy powinien dostać 5.13) lub 5.4 to zależy od sprzętu Ubuntu 21.10 ma kernel 5.13
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ruum: ubuntu 21.10 miał kernel 5.13 w trakcie premiery. Potem weszły aktualizacje. Co Wy mi tu mówicie. PopOS 21.10 miał premierę już po tym jak ubuntu śmigało na 5.15. W końcu popOS to tylko reskin ubuntu, podmienili kilka aplikacji, ikonek i skrótów klawiatury. Wszystkie sterowniki są żywcem ściągnięte z ubuntu. Ogólnie to ja się tam nie znam i nie interesuję tymi tematami, ale coś mi się zdaje że wprowadzacie w błąd.
Zrzyck - @ruum: ubuntu 21.10 miał kernel 5.13 w trakcie premiery. Potem weszły aktual...

źródło: comment_1641721853CBLiXf50c2TdvALDeI6tRN.jpg

Pobierz
@ruum: nie wiem, nie mam ubuntu. Ale kernel 5.15 już dawno jest na ubuntowej stable branchy więc instalacja to pewnie dwie komendy.

Po os ma własne repozytoria

@ruum: dobra, od miesiąca, ale ok. Nie mam pojęcia czym to się różni od canonicalowych (pewnie niczym hehe) Myślałem, że pop to coś ala nowe distro tworzone przez jednego hobbyste, ale chyba jednak ma plecy. Sori, że jestem salty, ale ubuntu i