Wpis z mikrobloga

#kredythipoteczny w tym roku zacząłem sporo zarabiać bo około 45k (stawka godzinowa wiec +-3k, ale po uśrednieniu 45) netto b2b i chciałem przez rok oszczedzic na wkład własny. 400k ze spadku będzie, drugie 400k powinienem dać radę uzbierać w rok. Ale chciałem przejść na ryczałt, bo to jednak sporo różnicy rocznie. Patrzę na mieszkania za około 1.5M w Warszawie.
Samo przejście na ryczałt da mi tak naprawdę „darmowe” życie, różnica między liniowym to jest mniej więcej tyle ile wydaje.
No i się okazuje, ze przejście na ryczałt to dramat dla kredytu. Serio tak jest? Przy takich zarobkach nie dostanę kredytu bo za mało płace podatków?
  • 9
Serio tak jest? Przy takich zarobkach nie dostanę kredytu bo za mało płace podatków?


@happy3dprints: Zmiana formy opodatkowania na ryczałt drastycznie obniża zdolność kredytową, pojawią się też ograniczenia związane z samą zmianą formy opodatkowania - w niektórych bankach trzeba korzystać z tej samej formy opodatkowania przez cały rok, aby dochód został zaakceptowany. Wiele ma podejście indywidualne, są też takie, które zmianę akceptują bez najmniejszych problemów.

Nie wiem jakie są Twoje aktualne
@happy3dprints: tez sie probuje dowiadywac i poki co podobno serio, na ryczalcie 12% wyliczaja zdolnosc na poziomie 20-25% przychodu, no ale jako ze ryczalt teraz zyska na popularnosci to sa pogloski, ze banki sie dostosuja i zrobia z tym porzadek, po prostu na poczatku roku nie sie nie wyrobili. Aha no i zmiane opodatkowania z tego co czytalem traktuja jak zalozenie dzialalnosci wiec tez troche lipa moze byc jak zmienisz i
@marcpol: Mam 0 zobowiązań. Właściwie to płace za netflixa i hbo i internet. Moje jedyne regularne zobowiązania. 0 dzieci, nic


@happy3dprints: Tutaj https://www.wykop.pl/wpis/62517109/czesc-przygotowalem-krotkie-porownanie-zdolnosci-k/ poruszałem tę kwestię. Obliczenia są już nieaktualne ze względu na zmianę stóp procentowych, jednak nie będą to znaczne rozbieżności.

Jak wspomniałem wyżej przy tych przychodach nie powinno być problemu. Istotne jest jak długo masz przychody w tej wysokości, ile wynosiły wcześniej, ile wynosiły koszty prowadzenia działalności oraz
jako ze ryczalt teraz zyska na popularnosci to sa pogloski, ze banki sie dostosuja i zrobia z tym porzadek, po prostu na poczatku roku nie sie nie wyrobili


@kebab_z_kota: Zobaczymy. Głównym problemem przy ryczałcie jest brak informacji o kosztach prowadzenia działalności. Banki zobowiązane są przez między innymi KNF do rzetelnej weryfikacji możliwości spłaty zobowiązania. Jest to bardzo utrudnione w przypadku ryczałtu. Domniemanie racjonalności wyboru rodzaju opodatkowania i jednocześnie założenie, że przez
@marcpol: ale nadal nurtuje mnie ta kwestia (nigdy nie bralem kredytu hip) - czy naprawde forma opodatkowania powinna miec takie znaczenie czy jest to troche bezsensowne przyczepienie sie? W przypadku ryczaltu - wiem, nie widac kosztow. Ale chodzi mi o case z zycia wziety gdzie firmowe koszty to nie jedyne moje "koszty" - jak bank podejdzie do mojej zdolnosci gdy np jestem na liniowce od paru lat, ale z mojego konta
jak bank podejdzie do mojej zdolnosci gdy np jestem na liniowce od paru lat, ale z mojego konta regularnie ubywaja duze kwoty bo przelewam do makrela gieldowego? :


@kebab_z_kota: W przypadku dochodów z działalności gospodarczej zdecydowana większość banków nie weryfikuje historii rachunku. Nie będzie miało to znaczenia, będzie dużo korzystniej niż przy ryczałcie.

Zdolność kredytowa jest badana na podstawie dokumentów finansowych działalności, na przykład podatkowa księga przychodów i rozchodów w przypadku