Wpis z mikrobloga

Mirki, co może powodować zwieranie Q3012, Q3013?

Miesiąc wcześniej podobna sytuacja, zwarta cewka L301, oba tranzystory Q3012, Q3013 i transformator T301. Po wymianie elementów napięcia były ok i wszystko hulało, ale po tym miesiącu normalnego używania nie włączył się i ponownie ma zwarte Q3012, Q3013.

Nie rozumiem działania tego układu, ale domyślam się że robi/konwertuje on z DC 5.6 napięcia na wyświetlacz.

Dobrze wnioskuję, że może dostawać jakieś większe napięcie chwilowe zamiast 5.6, np przy włączaniu? Czy może jakiś impuls "wsteczny" z transformatora? (nie znam zasad zachowywania się napięć i prądów ( ͡° ͜ʖ ͡°))

Manual, strona 118: https://easyupload.io/sw2ypo

#elektronika #elektroda
Pobierz
źródło: comment_1641424154zxFe7SFsqQGHqdfnUMRNp2.jpg
  • 13
@dedyk: jesteś pewien, że prawidłowo mierzysz te zwarcia? Jest bardzo małe prawdopodobieństwo, żeby tak przegrzać uzwojenie trafo, żeby się stopiło i zwarło, podobnie z cewką, prędzej by odparował tranzystor Q3011. Jeżeli mierzysz zwykłym omomierzem to pokaże coś blisko wartości 0 omów ale to nie znaczy, że cewka lub trafo ma zwarcie..

jeżeli działało i przestało to albo układ jest przeciążony (jakiś problem po stronie wtórnej albo uszkodzony wyświetlacz VFD) ewentualnie kupiłeś
@hu-nows dziękuję za odpowiedź. Jestem pewien pomiarów a części zamienne mam z dawców, na pewno identyczne (fizycznie, numerycznie i na schemacie), sprawne i oryginalne. Dzisiaj ponownie padło, jeśli nie spalił się transf (jeszcze nie sprawdzałem) to przelożę cały układ z dawcy.
@slavoy: tu nie ma kontrolera, jak widać na schemacie całe sterowanie uzwojeniem pierwotnym jest oparte na 2 tranzystorach w układzie generatora flyback, to jest tylko przetwornica do wytwarzania "wysokiego" napięcia dla wyświetlacza VFD i takie rzeczy rzadko się psują, op ma pecha albo coś ostro nagrzebał, jakoś nie wierzę, że rzeczywiście uzwojenie trafo po wymianie tak się grzeje że izolacja drutów uzwojowych się topi i druty się zwierają a półprzewodniki nadal
@dedyk: tak to jest z japoskimi przetwornicami.

to prosta przetwornica podobna do multiwibratora. prosta w konstrukcji ale w praktyce sam widzisz.

ogarnij ten kondensator C3058 i popatrz czy na pewno masz wszystko ok po stronie wtórnej
@hu-nows: wtórne są zwarte ze sobą, po zdjęciu obudowy z trafo nie widać przegrzania, musi to być przegrzenie pokrycia drutu w którymś miejscu. Przy wymainie trafo i tranzystorów nowy trafo strasznie się grzał, po wymianie cewki przestał. Dodatkowo wadliwa cewka w mierniku była wykrywana jako rezystor a nie tak jak ta sprawna, jako cewka. Przejrzałem cały układ i poza tranzystorami znalazłem wadliwą diodę D3022 i D3009. Wymeiniłem też wyświetlacz i urządzenie
Pobierz
źródło: comment_1641921638dedZBxycAB79t4jW70pMjW.jpg