Wpis z mikrobloga

#podatki pomuszcie. Jeżeli na pasku wypłaty miałem do tej pory co miesiąc 'miesieczna ulga podatkowa uwzględniona 43,76zl', nie robiłem żadnych odliczeń i co roku byłem na 0 po złożeniu pitu to ja te pieniądze co roku traciłem i powinienem teraz złożyć pit2? Wytłumacz proszę jak głupiemu
  • 13
@Myrzyn: te 43 wynikalo z wysokosci kwoty wolnej od podatku. O tyle pracodawca obnizal Twoja zaliczke na podatek.

Pracodawca co miesiac placi zaliczke na podatek dlatego w rozliczeniu rocznym powinienes wychodzic na 0.

Jak masz jakies ulgi (dzieci/internet itp) to bedziesz mial zwrot.

Bez ulg wyjdziesz na 0. Od teraz bedziesz zammiast 43 mial zaliczke pomniejszona o 425 bo zwiekszyla sie kwota wolna. Ale za to nie mozna juz odliczac 7,75%
@gorzki99 ok, gdybym miał złożony pit2 wcześniej to pracodawca nie odliczałby mi tych 43zl i na koniec również byłbym na 0? Nie łapie się na żadne ulgi
ok, gdybym miał złożony pit2 wcześniej to pracodawca nie odliczałby mi tych 43zl i na koniec również byłbym na 0? Nie łapie się na żadne ulgi


@Myrzyn: Mylisz pojecie ulga. To tak nazwali ale to wynika z kwoty wolnej od podatku.

Do kwoty (wczesniej) 8k brutto a teraz 12k brutto nie placi sie podatku. Wiec jak zarabiales np 10k rocznie to podatek placiles de facto od 2k.

Dlatego co miesiac pracodawca
@gorzki99 Aktualnie w potrąceniach mam to 43,76 i jeżeli nie złoże pit2 to od nowego roku potrącą mi co miesiąc 425? Wybacz, widzę że chcesz mi wytłumaczyć najprościej jak potrafisz ale trafiłeś na ciężki przypadek :p
najprościej jak potrafisz


@Myrzyn: Najprosciej jak potrafie:

2021:
zarabiasz do 8k rocznie - nie placisz podatku wcale
zarabiasz >8k placisz podatek. Ale pracodawca go pomniejsza o 43pln miesiecznie (nie placisz tych 43pln bo tyle wynosi zaliczka od 8k-a do 8k jest kwota wolna od podatku). Wiec placisz 43pln mniej

2022
zarabiasz do 12k rocznie - nie placisz podatku
zarabiasz >12k rocznie placisz podatek ale pracodawca pomniejsza zaliczke o 425pln miesiecznie bo
@gorzki99 ok dzięki, wnioskuje że mam.ten pit2 złożony no żadnych zwrotów podatku na koniec roku nie miałem więc dla mnie się nic nie zmienia. Muszę się tylko zastanowić nad wycofaniem się z ulgi dla klasy 'sredniej' bo nie wiem co będę robił do końca roku, a chyba zawsze będę mógł na koniec roku jakoś to rozliczyć jeżeli zmieszczę się w widełkach? Dzięki
a chyba zawsze będę mógł na koniec roku jakoś to rozliczyć jeżeli zmieszczę się w widełkach?


@Myrzyn: Tak. Uprawnienia do ulgi maja "weryfikacje dwuetapowa" :PP

1-miesieczna
2-roczna

jesli nie korzystajes co miesiac a na koniec roku sie okaze ze zmiesciles sie w rocznych widelkach to dostaniesz zwrot przy rozliczeniu podatku.
ok, będę musiał jakoś o to wnioskować czy to się stanie z automatu?


@Myrzyn: Szczerze to nie mam pojecia. Miesiecznie to jest tak ze pracodawca musi naliczac z automatu jak sie lapiesz (mozesz zlozyc wniosek ze ma nienaliczac ale jak nie zlozysz to naliczac musi). Ale rocznie to pewno bedzie cos przy picie do dopisania. Ja zlozylem wniosek o nienaliczanie miesieczne wiec zaczne sie tym interesowac za rok (albo jak cos