Wpis z mikrobloga

Część 1: Porównanie hostingów
Część 2: Mini test rozpakowania archiwum
Część 3: Test GTmetrix

=====

Prowadzę sklep internetowy na PrestaShop (2000 produktów z czego 1100 aktywnych) i 2 lata temu wybrałem w ciemno jakiś zachwalany na Wykopie hosting. Jestem umiarkowanie zadowolony i już od dłuższego czasu rozważam migrację. Niestety ciężko znaleźć merytoryczne informacje, więc sam się zabrałem za zrobienie małego porównania. Dzielę się, może komuś pomogę.

Odrzuciłem na wstępie:
1. #ovh : mam u nich domeny i DNS ale za serwery w płonących kontenerach dziękuję
2. #nazwapl : robią klientom pod górkę (problemy z wydaniem AuthInfo, blokowanie Let's Encrypt)
3. #homepl : kosmiczne ceny (odnowienie +950%) i słabe opinie

Poniżej krótkie info o panelu klienta (konto, płatności, zarządzanie domenami, hostingami, serwerami, itp.) oraz panelu hostingu (zarządzanie konfiguracją naszej części serwera).

1. MyDevil.net

Panel klienta prosty i czytelny, ich własny, chyba napisany w Django. W liście usług brakuje mi informacji o adresie serwera, adresu panelu hostingu, ew. automatycznego logowania.

Panel hostingu to autorski DevilWEB, bardzo przejrzysty i czytelny. Dostępny również z konsoli po zalogowaniu po ssh (duże opcje automatyzacji). Brakuje mi:
1. Prostego logowania do phpMyAdmin (trzeba wchodzić na osobną stronę, podawać dane logowania i wybrać serwer z listy ponad 50)
2. Zarządzania kluczami SSH
3. Adresu i domeny serwera na Stronie głównej lub w Informacjach

Pewnym utrudnieniem jest FreeBSD zamiast Linuksa. Niektóre komendy (np. sed) wymagają innej składni.

Spora baza pomocnych artykułów.

Moja opinia: chyba mój ulubiony panel hostingu, ale sam hosting od 2+ lat boryka się ze sporadycznymi błędami 500.

2. Hostinguj.pl

Panel klienta bazujący na WHCMS, w miarę OK, logowanie do cPanel 1 kliknięciem.

Panel hostingu to cPanel, do którego jakoś za nic nie mogę się przekonać. Menu i użyte wyrażenia utrudniają moim zdaniem nawigację.
Ktoś zgadnie czym jest "Wydawca witryny" w "Menadżer domen"?
Czy "Dostęp do aplikacji SSH" to zarządzanie kluczami SSH czy uruchamianiem własnych programów po zalogowaniu po SSH?
Pojawia się trochę fragmentów panelu nieprzetłumaczonych z angielskiego.

Zarządzanie MySQL to 1 długa strona z bazami i użytkownikami jednocześnie. W tym miejscu przy tworzeniu bazy nie ma od razu opcji utworzenia albo wybrania użytkownika.
Jest "Kreator baz danych MySQL" (znowu zgadywanie: chodzi o utworzenie bazy i użytkownika czy projektowanie tabel SQL?), tam z kolei brakuje listy istniejących użytkowników.

Plus za "Informacje ogólne" z adresem IP oraz logowanie do phpMyAdmin 1 kliknięciem.
Minus za (zupełny?) brak informacji o porcie do logowania SSH - musiałem pisać do suportu.

Moja opinia: wygodne jeśli już zaprzyjaźnisz się z cPanelem.

3. SeoHost.pl

Panel klienta bazujący za AdminLTE, czytelny, super zestawienie informacji o hostingu (nazwa użytkownika, adres panelu, host FTP, port SSH). Fajne byłoby logowanie do panelu 1 kliknięciem.

Panel hostingu: stary DirectAdmin (ta wąska wersja z chyba 2018 r.). Dla mnie trochę toporny, szkoda że nie zaktualizowali do nowszej wersji.
Logowanie do phpMyAdmin 1 kliknięciem.
"Pomoc" odsyła do site-helper.com, raczej mało przydatne.
"Pomoc techniczna" wyświetla pustą listę zgłoszeń, "Dodaj zgłoszenie" wyświetla "System zgłoszeń jest nieaktywny." i odsyła do http://www.domain.com/support (sic!).

Mają fajną stronę "Pomoc". Niestety mimo znalezienia opisu logowania po SSH nie mogłem przez pół godziny znaleźć opcji "Klucze SSH". Okazało się, że domyślnie opcja jest ukryta i trzeba pisać do supportu.

Moja opinia: stary DirectAdmin trąci myszką, miejscami niedopracowany (kwestia zgłoszeń i zarządzania SSH).

4. sohost

Panel klienta bazujący na WHCMS. Ładne podsumowanie hostingu: link do DirectAdmin, info o dysku i transferze, nazwa użytkownika, adres serwera.
Port SSH podany tylko w e-mailu (szukałem długo w panelu i pomocy).

Panel hostingu: nowy DirectAdmin, wygodny i całkiem przyjazny, nie ma za bardzo czego komentować.
Tworzenie zgłoszeń wyłączone, ale jest odniesienie (chociaż po angielsku) do zgoszeń w panelu klienta. Brakuje może logowania 1 kliknięciem do phpMyAdmin.

Osobiście denerwuje mnie brak "vim" na serwerze hostingowym.

Moja opinia: działa, wygodne, znany DirectAdmin.

5. Hostido.pl

Panel klienta: chyba autorski, wygodny, w usługach nazwa hosta i link do DirectAdmin.

Panel hostingu: nowy DirectAdmin z jakąś fajną stroną główną ("Pulpit"). Czytelne linki do wszystkich podstron, a z boku panel z podstawowymi informacjami (IP, host, port SSH, link do zarządzania nimi).
Reszta to już standardowy dobry DirectAdmin, ale "Pulpit" robi naprawdę dobre wrażenie.
Logowanie do phpMyAdmin 1 kliknięciem.

Dostępna "Baza wiedzy", gdzie coś faktycznie można znaleźć.

Moja opinia: wygoda podobna jak w MyDevil.net który sobie chwalę, a do tego całość oparta na znanym DirectAdmin.

6. dhosting.pl

Panel: autorski dPanel do zarządznia kontem oraz hostingiem. Dodatkowe REST API (fajne do automatyzacji) ale na razie z ogranicznymi możliwościami.
Całość zdaje się wymagać przeniesienia całej strefy DNS. Nie można np. dodać hostingu dowolnej (sub)domeny bez wcześniejszego dodania strefy DNS.
Próbowałem obejść powyższe ale natknąłem się na problem z certyfikatem Let's Encrypt. Po pierwsze dPanel.pl nie zwraca żadnego komunikatu błędu. Potem okazało się, że wniosek o certyfikat jest odgórnie wysyłany również dla subdomeny "www", której nie miałem w swojej konfiguracji DNS.

Zarządzanie MySQL bardzo wygodne, chociaż phpMyAdmin wymaga logowania.

Duży minus dla mnie to ciągłe resetowanie dodanych kluczy SSH i wymuszanie logowania hasłem.

Ostatecznie również nie udało mi się w pełni uruchomić PrestaShop. Moje pliki utworzenie (przez rozpakowanie backupu) po SSH należą do użytkownika zajec5 i grupy zajec5. Natomiast te tworzone przez PHP już do 95 i grupy 95. Kończyło się to błędami typu:

Unable to write in the logs directory (/home/klient.dhosting.pl/zajec5/dhosting2.zajec.net/public_html/var/logs)
chmod -R a+w pomogło z ./var/, ale nadal nie mogę instalować modułów w PrestaShop. Komendy chown na serwerze nie ma dostępnej.

Moja opinia: nie pasuje mi podejście do strefy DNS, no i nie poradziłem sobie z hostingiem (uprawnieniami).

#hosting #ovh #homepl #nazwapl #mydevil #hostinguj #seohost #sohost #hostido #dhosting
  • 7
@Zajec5: Chcielibyśmy wziąć udział w testach. Nawiązując do certyfikatów Let's Encrypt - można je sobie samodzielnie u nas zainstalować. Wysłaliśmy wiadomość w tej sprawie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@webh: zapomniałem, nie testowałem Was ze względu na wsparcie tylko dla PHP 7.4 oraz PHP 8.0.

Rozumiem podejście do udostępniania tylko wspieranych wersji, ale życie życiem i nie zaktualizowałem jeszcze PrestaShop do 1.8.
@nazwapl_tk: testy robiłem głównie pod swoje potrzeby (wybór nowego hostingu), więc szkoda mi było już czasu na te, których na pewno i tak bym nie wybrał.

Widziałem że przywróciliście względne wsparcie Let's Encrypt, ale nadal nie do pomyślenia jest dla mnie taka przejściowa akcja z uniemożliwieniem samodzielnej instalacji swoich certyfikatów.
@Zajec5: Błąd wycofania możliwości samodzielnego dodawania certyfikatów SSL dla domen, który pojawił się w dniu wdrożenia nowego Panelu CloudHosting Panel został przez nas od razu zauważony. Rozpoczęliśmy procedurę ręcznej instalacji certyfikatów na życzenie użytkowników serwerów (bezpłatnie), jednocześnie prowadząc intensywne prace nad poprawką do CloudHosting Panel, która weszła po 3 dniach od wydania jego pierwszej wersji. Wycofanie pierwotnie było podyktowane tym, że tylko 1% naszych klientów korzysta z zewnętrznych certyfikatów. Tym niemniej,