Wpis z mikrobloga

Hej Mirosławy, jeśli chciałbym kupić na Alibabie z 15 sztuk towaru (odzież) za ok 700zł to na jakie koszty oprócz zakupu i przesyłki powinienem się nastawić? Czy będę musiał płacić 12% cła i 23% VATu?

I pytanie nr 2 czy przy takiej ilości towaru trzeba zakładać działalność? Powinno się założyć? Czy można ale w praktyce nie trzeba bo wolumen jest na tyle niski, że nikt i tak się mną nie zainteresuje?

#aliexpress #alibaba
  • 33
@lasic01: no to faktycznie ciekawe jaką kategorię wybierze celnik dla odzieży sportowej z syntetycznego materiału bo równie dobrze to tak samo jak do tshirtów można dopasować ją do rajstop, a tu już jest rożnica 3%.

A mówiąc o druku deklaracji celnej masz na myśli dokument który dostaje dajmy na to kurier od pakistańczyka jak jest nadawana przesyłka, tak? Przyznam, że zupełnie nie znam tej procedury importowania, więc sporo się dowiaduje :)
@lasic01: a czy jako osoba nie posiadająca teraz firmy mogę kupić towar bez faktury? jakby tylko na paragon? czy równiez będę musiał zapłacić zarówno cło jak i podatek VAT? mam wrażenie, że już zadaje dziecinne pytania ale wolę mieć pewność :)
I teraz zaczyna się ciekawie:


180 zł brutto to 146,34 netto. Podatek VAT jaki pozostały do zapłaty to 7,20zł.

@lasic01: Kurcze muszę Ci powiedzieć, że powyższego nie rozumiem.Wg czego wyszło Ci 146 netto i jak to mam do zapłaty 7,20? Płacę VAT dwa razy?
@reksiuwielki: o VAT. Tak naprawdę nie płacisz go ani razu. VAT płaci finalny odbiorca, ty przekazujesz jedynie ten podatek do urzędu skarbowego. W związku z tym, że VAT zapłaciłeś przy cle, musisz już jedynie dopłacić różnicę, stąd te 7,20zł.
@reksiuwielki: Przepadło :). U mnie też już go nie ma, a pisać jeszcze raz mi się nie chce :P. W skrócie: albo zostawi, albo wybierze mniej korzystną, ale nie będzie kombinował sam, co najwyżej sprawdzi Twoje kombinacje, tak, ale przy dużym imporcie potrzebujesz skorzystać usług agencji celnej i tak możesz zamówić jako osoba prywatna i nie, nie spowoduje to tego, że nie naliczą Ci vatu i cła jak przekroczysz limity.
VAT to podatek, który płaci tak naprawdę nabywca końcowy (pozostałe firmy mogą odliczać). Stąd też 7,20, resztę zapłacono już wcześniej "Twoimi pieniędzmi", przy zakupie, a w Twoim wypadku, przy cle.
@lasic01: skoro taka dyskusja sie toczy to zapytam przy okazji czy dobrze skumalem - jesli kupie 2 pary sluchawek za 10 euro to nie zaplace ani cla ani vatu tak ? a jak kupie kurtke za 30 euro to zapłate vat 23 procent , dobrze mysle ?
@bgonzo: ogólnie tak, sprawdź tylko jakie są te kwoty limitów dla danego kraju. I pamiętaj, że do VAT liczy się kwotą z przesyłka, jak będzie źle zadeklarowana potrafią doliczyć wg swoich stawek
@lasic01: a przypadkiem na alim nie ma darmowych wysyłek do polski ? ; ) no i też czytałem o mykach z deklarowaniem wartosci na niższą , zastanawia mnie na jakiej podstawie celnicy mimo to doliczaja vat w takich sytuacjach ; )
@bgonzo: wiesz jak to jest z darmowymi przesyłkami, poczta za darmo nie jeździ. jak napiszą dobrze druczek, to nikt się nie przypieprzy. Deklarowanie niższych kwot też średnio działa, bo jak będą mieli wątpliwości, to wezwą Cię do przedstawienia faktur, a jak ich nie będziesz miał to wezmą średnią ceną rynkową. Nie wiem tylko czy powołują rzeczoznawcę (pewnie w przypadku dużych lewych transportów tak), a czy celnik bierze to z jakiegoś katalogu