Wpis z mikrobloga

Hej Mirosławy, jeśli chciałbym kupić na Alibabie z 15 sztuk towaru (odzież) za ok 700zł to na jakie koszty oprócz zakupu i przesyłki powinienem się nastawić? Czy będę musiał płacić 12% cła i 23% VATu?

I pytanie nr 2 czy przy takiej ilości towaru trzeba zakładać działalność? Powinno się założyć? Czy można ale w praktyce nie trzeba bo wolumen jest na tyle niski, że nikt i tak się mną nie zainteresuje?

#aliexpress #alibaba
  • 33
  • Odpowiedz
@reksiuwielki: jak każą płacić, to zapłacisz. Kurierem na pewno (+ koszty firmy kurierskiej, za załatwienie formalności, zwykle do 100zł), ChinaAirMailem na 90% nie będziesz musiał.
  • Odpowiedz
@lasic01: @mq1: A jak sformułować pytanie żeby nie śmieszkowali? :) Zresztą na ALIBABIE a nie na Aliexpres :)

Nie wiem czy takim opłatom (cło i VAT) podlegają wszystkie zamawiane tam towary.

No i też nie wiem kiedy trzeba zakładać własne działalności. Pracuje na codzień więc nie potrzebuję firmy na siłę bo mam stały dochód. Myslałem sobie o opcji, że zainwestuje maks 1000zł w coś swojego i jak przyniesie pierwsze zyski
  • Odpowiedz
@DOgi: Czyli w tej opcji jesli nie zależy mi na czasie to unikać kurierów i może w ten sposób uda mi się nie zapłacic cła i VATu?

A jak to jest z działalnością? Czy trzeba ją zarejestrować zanim pojawi się pierwszy klient? Czy są jakies inne zasady które regulują podejście? Jak widać nie jest to wysoko budżetowy pomysł, więc nie chce ponosić kosztów prowadzenia działalności zanim to nie osiągnie poziomu opłacalności.
  • Odpowiedz
@gromwell: Ale to działa tez przy tym założeniu, że normalnie zarabiam co miesiąc pensję?

Czyli jeśli nie przekroczę tej magicznej kwoty to mogę handlowac na allegro bez obawy, że US przywali mi pierdyliard kary za jakiś bezprawny handel???
  • Odpowiedz
@gromwell: ja bym powiedział, że 5% http://145.237.239.200/isztar/taryfa_celna/web/browsetariffi2_PL?expandelem=8529909280&Year=2013&Month=11&Day=12&Country=&issection=n&checkfinal=y&impexp=#POS

Dodatkowo warto pamiętać, że:

Zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro.
  • Odpowiedz
@lasic01: O masz chyba zupełnie nie byłem świadomy w takim razie kosztów prowadzenia czegokolwiek. Czyli podatek nalicza się od ceny sprzedaży a nie od zysku? :|

Kurcze w takim razie, sprzedając towar za 100zł muszę zapłacić 5zł cła + 19 zł podatku + 23% od wartości zakupionego towaru podatku VAT (codaje ok 12-15zł). Czyli sprzedając towar za 100zł płacę 39zł na rzecz państwa?!?!? No to naprawdę jest chore.
  • Odpowiedz
@reksiuwielki: nie nie nie. to wygląda trochę inaczej

Sprowadzasz coś co na alibabie kosztuje 100zł + 10zł przesyłka. Od tego płacisz 5zł cła. Od 115zł płacisz 23% vat, czyli 26,45 zł. Czyli łącznie 31,45 kosztów dodatkowych. Cały ten koszt (spytać księgową czy na pewno) możesz wrzucić w koszta (ważne przy kolejnym punkcie). Następnie sprzedajesz ten towar przykładowo180zł brutto. I teraz zaczyna się ciekawie:

180 zł brutto to 146,34 netto. Podatek VAT
  • Odpowiedz
@reksiuwielki: jeśli wybrałeś dobrą kategorię to cło masz 12%, VAT 23%. Pamiętaj, że o ostatecznym wyborze kategorii decyduje celnik przy kontroli. pamiętaj jeszcze, żeby koniecznie podali Ci dobre dane w druku deklaracji celnej i koszt wysyłki, bo na cle doliczą Ci koszt wysyłki według ich stawek, a wtedy VATu będziesz miał znacznie więcej do zapłacenia.

Jako ciekawostkę sprawdź sobie cło na czosnek i cebulę, będziesz miał odpowiedź, czemu tak często przemycanym
  • Odpowiedz