Wpis z mikrobloga

2427 + 1 = 2428

Tytuł: Biesy
Autor: Fiodor Dostojewski
Gatunek: literatura piękna
ISBN: 9788377793046
Tłumacz: Tadeusz Zagórski
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Liczba stron: 670
Forma książki: e-book
Ocena: ★★★★★★★

Ostatni wpis w 2021 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Po książkę sięgnąłem dlatego, że kilka lat temu obejrzałem serial na jej podstawie, który bardzo mi się podobał, i chciałem przekonać się, jak wiernie została zekranizowana ta historia. Cóż... niezbyt wiernie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W przeciwieństwie do serialu, akcja w książce rozkręca się dopiero gdzieś w połowie, natomiast pierwsza część jest chwilami trochę nudna, dużo jest gadania o polityce (np. zniesienie pańszczyzny w Rosji), narzekania bohaterów (czyli samego Dostojewskiego) na tendencje nihilistyczne wśród młodzieży rosyjskiej itd. I w ten sposób ciekawe wydarzenia (intrygi, zabójstwa) są przeplatane filozoficznymi i politycznymi komentarzami.

Dla mnie problemem w tej książce jest to, że jest to komentarz polityczny Dostojewskiego/powieść satyryczna, jest dużo odniesień do ówczesnych trendów, nurtów ideologicznych, polityki, a także sporo aluzji do literatury rosyjskiej, więc jeżeli ktoś nie rozeznaje się dobrze w tych tematach (czyli np. ja), to może się nieźle pogubić (a przypisy niewiele tłumaczą). No i mój największy problem - monologi starego Wierchowieńskiego, który co chwila przeplata rosyjski (w tłumaczeniu oczywiście polski) z francuskim, co na czytniku e-booków czytało się wręcz tragicznie, bo przypisy z tłumaczeniem francuskiego potrafiły być gdzieś na drugiej stronie.

Polecam za to serial, chociaż nie wiem, czy istnieją do niego polskie lub angielskie napisy. W oryginale jest do znalezienia na YouTube (4 odcinki).

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #literaturarosyjska #literaturapieknabookmeter
Pobierz cutecatboy - 2427 + 1 = 2428

Tytuł: Biesy
Autor: Fiodor Dostojewski
Gatunek: literat...
źródło: comment_1640965912b8wvVnsNZr1mEI2t0vTjR0.jpg
  • 1