Wpis z mikrobloga

2376 + 1 = 2377

Tytuł: Witajcie w Rosji
Autor: Dmitry Glukhovsky
Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
ISBN: 9788363944469
Tłumacz: Paweł Podmiotko
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 367
Ocena: ★★★★★

Potrzebny jest rebranding samej Ojczyzny, rozumie pan?


Siedemnaście opowiadań zebranych w jednym tomie. Siedemnaście satyr opartych na? No właśnie. Chyba na stereotypach. Tak mi się przynajmniej wydaje, bo o Rosji to wiem tyle, ile przeczytam w Internecie.

Wykorzystanie stereotypów do konstrukcji opowiadania nie wydaje mi się być czymś złym, każda inspiracja może być dobra, jeśli się ją dobrze wykorzysta. A jak, moim zdaniem, zrobił to pan Glukhovsky? No tak średnio bym powiedział. Te opowiadania nie są ani wyjątkowo wciągające, ani zaskakująco odkrywcze, ani nawet szczególnie zabawne. Kilka dobrych pomysłów, kilka zestawionych ze sobą postaw i dodane do tego jakieś tam pointy. To tyle.

Sam styl, w jakim są napisane te historie też opiera się na schematach. Dwóch lub trzech, które następują po sobie, a zmieniają się tylko sytuacje i bohaterowie. Narracja, konflikt, rozwiązanie w zasadzie pozostają takie same, tylko lekko przebrane. Miejscami nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że czytam coś, co mógłby napisać Andrzej Pilipiuk w opowiadaniach o Jakubie Wędrowyczu. Czy to dobrze, czy źle, to już niech sobie każdy sam oceni. Chyba, że nasza rzeczywistość jest tak zbliżona do rosyjskiej i to jest właśnie powodem tego podobieństwa.

O tej książce dużo mówi to, że skończyłem ją wczoraj, a już dziś części opowiadań nie pamiętam. A te dwa czy trzy, które zostały mi w głowie to raczej tylko ze względu na przedstawione w nich zagadnienia, które są w jakiś sposób mi bliskie, nad którymi się zastanawiam bądź kiedyś zastanawiałem.

Z plusów, bo to zawsze mi się podoba, to puszczanie oczka do czytelnika i wplatanie w kolejne opowiadania wątków z poprzednich. Lubię wynajdywać takie „podrzutki”.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter
Pobierz George_Stark - 2376 + 1 = 2377

Tytuł: Witajcie w Rosji
Autor: Dmitry Glukhovsky
Gatu...
źródło: comment_1640686776WyQzkNlFOQj4tVnBIUtJyY.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★ (5.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-01-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 260

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. W mrok (Andriej Diakow) - najnowsza recenzja usera panpikuss ★★★★ (7.0 / 10) - Wpis »
2\.