Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Witam, jestem właśnie w trakcie ogarniania tematu budowy. Właśnie mam dylemat, w projekcie jest gaz, mam dylemat czy nie pchać się w pompę. Jest ktoś z Poznania bądź okolic dostawca pomp którego polecacie? Z chęcią bym porozmawiał o realnych kosztach montażu. Skoro jeszcze nie mam przyłącza gazu zrobionego wolałbym się zastanowić

#pompaciepla #poznan #budujzwykopem
  • 45
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kalypsoo: Wiem że będą gorsze zasady, ale z tym już nic nie zrobię. Staje się mniej opłacalne, ale na pewno i tak zmniejszyłoby mi to rachunki za prąd niż jak bym paneli nie miał
  • Odpowiedz
@Kalypsoo: COP jest jak spalanie w samochodach. Po prostu warunki realne są często inne niż te w specyfikacji technicznej. Waldek jest zbyt irytujący aby dało się go oglądać

Pompa ciepła bez fotowoltaiki licząc przyłącze i rachunki stałe za gaz była zawsze porównywalna. Im dłużej będzie działał bezawaryjnie tym bardziej będzie się opłacać.
  • Odpowiedz
@OrelBarca pamiętaj że fotowoltaika od kwietnia rozlicza się od razu, nie zmagazynujesz prądu z lata na zimę. Druga sprawa to licz koszty na przestrzeni lat a nie momentu zakładania, przyłącze gazu ci się nie zepsuje a pompa za 30k może się rozwalić. Łatwiej kupić piec gazowy za 5 niż pompe za 30.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hadrian3: To wiem że się zmieniają warunki, ale z tym już nic nie zrobię. A kocioł gazowy może się tak samo zepsuć jak i pompa. Jednak fakt jest tańsza w zakupie, chociaż często kocioł już jest też często mało opłacalny do naprawy, zależy co w nim się zepsuło i jak był drogi
  • Odpowiedz
@OrelBarca: Jeśli się wyrobisz do marca, to załóż najmniejszą instalację fotowolaticzną jaką możesz, podpisz dokumenty z energetyką.

Jak się wprowadzisz lub będziesz miał $$$ to rozszerzysz moc z paneli.

Zwiększenie mocy paneli odbywa się na obecnej umowie, a nie na podpisaniu nowej. My teraz tak chcemy zrobić.
  • Odpowiedz
@insystem: Przy wyborze zastanów się czy ma to być pompa typu split czy monoblok. Pamiętaj o prawidłowym umiejscowieniu jednostki zewnętrznej (hałas i możliwość odprowadzenia wody, która powstanie z odmrażania jednostki zewnętrznej w przypadku powietrznej PC). W domu koniecznie bufor i zasobnik większy niż w przypadku kotła gazowego. Każdy z producentów ma program doborowy i jest w stanie przygotować Ci symulacje kosztów dla twojego budynku. Musisz pamiętać, że ta kalkulacja jest dla
  • Odpowiedz
mam dylemat czy nie pchać się w pompę.


@OrelBarca: Pompa ma tą zaletę że jest tania w używaniu i nie wymaga komina.
I wadę - że potrzebuje prądu i wspomagania typu grzałka w duże mrozy.

Pomyśl o sytuacji która może wystąpić czyli 24h bez prądu.
Albo o tym że prąd podrożeje o 100%
Jeśli na oba pytania odpowiesz że spoko to śmiało.
  • Odpowiedz
COP


@zibizz1: każdy go liczy inaczej.
Jeden wlicza pompy a inny nie.
A chyba najgorszy wpływ w polskim klimacie na ekonomię mają defrosty i ich koszt (prąd i ciepło)
  • Odpowiedz
Łatwiej kupić piec gazowy za 5 niż pompe za 30.


@hadrian3: nie śledzę cen od roku ale 30k to kosztowała mnie kompletna kotłownia z kotłem gazowym + pompą ciepła split + zasobnik + pompy + armatura + robocizna.

Najdroższy element pompy jak się zepsuje to 2000 + wymiana.
  • Odpowiedz
@hadrian3: fundament, system, wkład, obróbka przejścia przez stropy i dach.
Ile to razem wyjdzie ?

No i po co komin skoro zaraz będzie zakaz paliw stałych?
Poza tym kominek wyklucza praktycznie wentylację mechaniczną.
Zresztą każdy płomień
  • Odpowiedz
@zibizz1: to zgadza się. Ja zwiększyłem moc umowną póki się dało. Moce się kończą i za chwile będą już tylko odmowy.
Policzyłem 7.2kw ładowarkę + indukcja + pompa ciepła + pralka + cała reszta. Wyszło całkiem sporo
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mateos2: kominek od 15tys w górę. Dziś yo może nawet 25 tys na gotowi. Do rekuperacji robi się z zamkniętą komorą spalania, powietrze doprowadzone jest rurą pod domem. Jak ktoś ma pieniądze i lubi patrzeć na ogień to czemu nie
@hadrian3: do blackoutu lepszy agregat. 1-2l paliwa na godzinę
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zibizz1: a jakiej wielkości powinien być ten agregat żeby pociągnąć pompę? Takiej wielkości jak pompa czy mniejszy do ogrzania wystarczy?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@OrelBarca: sprężarka w mojej pompie ciągnie 2KW (3 fazy) z hakiem. Agregat mam cedrus ag7e-3f i wystarcza tylko jak np czajnik i mikrofale na jednej fazie włączyć się na raz to wywala bezpiecznik
  • Odpowiedz