Wpis z mikrobloga

Nie mogę nigdzie znalezc informacji. Zakładając że zarabiam 5k na rękę na umowie o pracę to ile realnie place podatków. Koszt pracodawcy to 8400 niecałe. Więc jeżeli opierać się na dniu wolności podatkowej (wypada w 173 dniu roku) to oddajemy 47% wynagrodzenia. 50% z 5000 to 2500 zł. Czyli niewiele więcej niż koszt pracodawcy a do tego dochodzi przecież jeszcze vat. Akcyza itd. różnego rodzaju podatki i wtedy wychodzi dużo więcej niż 47%. Jak należy to rozpatrywać?
#pytanie #praca #prawo
  • 16
@Quirang dlatego też napisałem że mam umowę o prace. Oprócz kosztów pracodawcy średnio ile można doliczyć xd w sensie 25% (bo VAT i akcyza) z wynagrodzenia netto? To byłoby chyba całkiem legitne
@KkaskaderMike no i tutaj nie masz racji. Koszt pracodawcy to tyle ile pracodawca musi wydać na mnie. A ile ja dla niego zarabiam to cholera wie. Pewno nawet sam pracodawca nie wie. Ale na pewno musi mu się to opłacac. Ale co to ma do podatków xd
@hamskloss hmm w sumie fajne ale nie widzę do końca takiego wniosku..podsumowania. Trzeba by na tej podstawie obliczyć ile samemu się odprowadza podatków. No ale z grubsza się zgadzaja nasze założenia i fakt że VAT jest nieco niższy. Chcoiaz te dane stają się mało aktualne od nowego roku gdzie ta regresja opodatkowania w działalności gospodarczej się trochę zmieni na progresję niestety.
@Simfecstio: uwierz mi pracodawcy jest finansowo obojetne czy zapłaci tobie 5000 czy tobie 2500, zusowi 1500, skarbowce 1000. Liczy sie koszt. Zlotowka to zlotowka.

Gdy firma robi biznesplan na projekt i robis kosztorys to pracownikow liczysz zawsze w koszcie pracodawcy. Brutto netto to kit dla mas.
Dlatego ludzie wiecej zarabiają na B2B niz na etacie czyli np firma ma na wynagrodzenie 8000/mc wiec na etat ktos dostanie ok 5000 a na
@KkaskaderMike no wiem że obojętne. przecież to jasne xd tylko właśnie byłem ciekaw ile miesięcznie place podatków. No kumpel się żalił na własnej działalności. Ale ja płacę więcej xd tylko tego nie widać tak bo mi sami odliczają