Wpis z mikrobloga

Za aktualnymi danymi z basiw.mz.gov.pl

Śmiertelność w grupie 0-18 = 0,01% (26 zgonów / 149505 zakażeń)
Śmiertelność w grupie 19-24 = 0,05% (34 / 58748)
Śmiertelność w grupie 25-34 = 0,17% (264 / 148690)
Śmiertelność w grupie 35-44 = 0,42% (833 / 196895)
Śmiertelność w grupie 45-54 = 1,42% (2155 / 150710)
Śmiertelność w grupie 55-64 = 4,84% (6535 / 134949)
Śmiertelność w grupie 65-74 = 14,39% (17382 / 120778)
Śmiertelność w grupie 75-84 = 29,73% (16987 / 57125)
Śmiertelność w grupie 85-94 = 47,74% (13336 / 27934)
Śmiertelność w grupie 95+ = 63,62% (1427 / 2243)

Dane oficjalne, aczkolwiek baza BASIW jest aktualizowana raz w tygodniu.

Śmiertelność wystrzela w wieku 65+ ale moim zdaniem (uwaga OPINIA na podstawie danych IDzD) i tak jest zawyżona, jako że wiele osób nie jest w ogóle ujętych w statystykach.

Przy naszym wigilijnym stole w tym roku wszyscy będą po COVID a test miała tylko jedna osoba. Pozostałe wiedzą o zakażeniu z testu przeciwciał wykonanego już po przejściu objawów.

Jaka jest zatem skala przekłamania? Nie wiadomo. Twardych danych nie ma (i nie będzie... jak mawiał klasyk) i możemy tylko bazować na szacunkach. Osoby, które są autorytetami i które mogą trafnie szacować też podają różne dane.

Jedni mówią, że liczba jest niedoszacowana 2-3 krotnie inni, że jeszcze więcej.

Bazując jednak na oficjalnych danych wychodzi na to, że dopiero emeryci mają się czego bać i w ich przypadku warto rozważyć szczepienie. Zaś szczepienie dzieci i młodych dorosłych a także jakiekolwiek ograniczenia w tej grupie są pozbawione sensu. Ryzyko ciężkiego NOP i zgonu w połączeniu z brakiem wystarczającej ochrony przed samym zakażeniem a także brak gwarancji braku hospitalizacji podważa w moim odczuciu sens przyjmowania szczepionek przez osoby poniżej 45 r.ż. W tych grupach wiekowych COVID zabrał w 2021 roku 1157 osób - jest to mniej niż dzienna ilość zgonów w Polsce przed pandemią. Znacznie więcej osób w tych grupach wiekowych przegrywa z nowotworem.

Ja wiem, że każda śmierć to tragedia ale odcinając się od emocji, statystyki są miażdżące.

Jeśli chodzi o starszych to musimy pamiętać, że człowiek w wieku poprodukcyjnym często jest w bardzo złym zdrowiu a dla osób 95+ każda infekcja może być śmiertelna - samo dożycie tak sędziwego wieku jest wyczynem. Nie, że "to już czas" na nich i w dupie ale takie są realia, że wówczas życie jest już bardzo kruche i słabe.

#koronawirus #covid19
  • 12
@ChickenDriver: Tylko ze covid to nie tylko śmierć,a też powikłania. Fajnie było by znać statystyki ile osób kończy po covidzie np z udarem itp. Ale nikt tego nie prowadzi. :( myślę ze mając dokładne dane mogło by to pomoc ludziom o decyzji o szczepieniu, bo teraz fo jest działanie emocjonalne, niekoniecznie podyktowane statystyką. Niektórzy boją się nopow z prawdopodobntwem 1 do miliona, a inni śmierci, gdzie tez to prawdopodobienstwo jest dość
@Atx0937: Obecnie 3,5% NOP'ów to ciężki NOP. Ciężki NOP dla młodego człowieka oznacza, że szczepienie przejdzie gorzej niż samo zakażenie - aczkolwiek to wróżenie z fusów, bo nie wiemy jak kto przejdzie, możemy tylko szacować.

3,5% szans na ciężki NOP to dla 20 latka 70x większe ryzko niż śmierć z powodu COVID.

@OsiemPiec: Tylko, że gdzie znajdę wiarygodne dane odnośnie liczebności danej grupy wiekowej? W styczniu ma zostać to opublikowane
@OsiemPiec:

I teraz ogółem:
Zgony COVID 2020 (28479) = 0,0748% ludności Polski
Zgony COVID 2021 (58980) = 0,1550% ludności Polski
Zgony COVID łącznie zabrały: 0,2298% ludności Polski

Aczkolwiek jest to obarczone pewnym błędem, ponieważ cały czas liczę od tej samej, nieaktualnej ilości ludności sprzed 10 lat a dane BASIW są nieaktualne od paru dni, bo czekają na cotygodniowy update.

Niemniej te liczby oddają skalę zjawiska i strat.
@ChickenDriver: Ale czy rozklad ciężkich nopow jest w każdej grupie wiekowej? Np wstrząs anafilaktyczny to szansa 4 do miliona. Dość groźna rzecz, ale jeśli jesteś pod okiem lekarza to Cie odratuja i na następny dzień funkcjonujesz normalnie. Jeśli szczepionka była by bardziej szkodliwa niz sam . covid to nikt jej by nie proponował. Mogli by juz od dawna zrobić szczepienia dla wszystkich, ale na razie badają i sprawdzają zanim rada medyczna
@Atx0937: No właśnie nie ma jeszcze takich fajnych danych jak dla zachorowań i zgonów.

Ale nawet pomijając NOP - w świetle tych danych ja np. nie widzę powodu, dla którego mam się szczepić. Ale mówię tylko o sobie w tym momencie.
@fukinloner: No pewnie robią to bardziej tęgie umysły od mojego. Ja bazuję na tym, co dla mnie dostępne i na prostych obliczeniach. W zasadzie na obliczaniu zdarzeń przeszłych a nie badaniu danych przyszłych i tworzeniu prognoz.