Wpis z mikrobloga

  • 10
2274 + 1 = 2275

Tytuł: Lord Jim
Autor: Joseph Conrad
Gatunek: klasyka
ISBN: 9788377793428
Tłumacz: Emilia Węsławska
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Liczba stron: 494
Forma książki: e-book
Ocena: ★★★★★★★

Strasznie chciałem przeczytać tą książkę jeszcze raz, bo jako lektura szkolna kilkanaście lat temu wydała mi się średnio ciekawa.
Choć w pełni rozumiem czemu w kanonie lektur się znalazła.

Fabularnie dzieje się tu niewiele, bo poczynając od haniebnego opuszczenia statku przez załogę, w tym tytułowego Jima, dostajemy rozprawę filozoficzną nad sensem i znaczeniem honoru. Nasz główny bohater jak człowiek honorowy, nie może sobie wybaczyć błędu, który popełnił i choć nie był w tym osamotniony, to niebywale mocno gryzie go sumienie. Na początku faktycznie utożsamiamy się z bohaterem i próbujemy wczuć się w jego rozterki, ale po pewnym czasie zaczyna to irytować i choć wiem, że ta książka miała pokazać, że warto stawiać honor ponad wszystko, to mam wrażenie, że dziś znaczy to mniej niż kiedyś.

Książka też miała pecha, bo czytałem ją w momencie gdy na półkę przeczytanych odłożyłem kilka świetnych książek i chcąc nie chcąc, porównywałem ją do nich. Nawet w starciu z "Latarnikami" i "Listowieścią", które teraz czytam, "Lord Jim" wypada raczej kiepsko. Może gdyby trafiła na lepszy moment, dałbym jej 8 gwiazdek, a tak wyszło jak wyszło.

Miłośnicy morskich opowieści będą zawiedzeni, a to chyba głównie do nich miała być skierowana ta książka.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
166/150
#bookmeter #czytajzwykopem #legimi
Pobierz ali3en - 2274 + 1 = 2275

Tytuł: Lord Jim
Autor: Joseph Conrad
Gatunek: klasyka
...
źródło: comment_1639642130oQ1itIAFukVqe0T99oXK2P.jpg
  • 2
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★ (5.0 / 10) (6 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-01-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: kryminał, sensacja i thriller
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-07-17 - Użytkownik Katsukyun ocenił na: (0.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-03-21 - Użytkownik
@Tszmiel: raz to próbowałem przeczytać, ale równie dobrze mógłbym czytać etykiety domestosów siedząc na kiblu
( ͡° ͜ʖ ͡°)
przesłuchałem audiobooka i wiele się nie zmieniło. Bardzo dojrzała literatura dla fanów czytelnictwa i rozterek życiowych. Osobiście powiedziałbym że nic specjalnego.