Wpis z mikrobloga

Te nowe #amd #ryzen z laptopów to są takie dziwne czy tylko mój? xD
Mam Ryzena 4700U działa spoko, tylko ten core performance boost do 4 GHz jest strasznie dziwaczny.

Przy włączonym, procek cały czas działa w przedziale 2ghz - 4ghz nawet jeżeli nic nie jest uruchomione wyłącznie pulpit. Dodatkowo przy większości gierek, które chociaż trochę bardziej używają CPU i dysk mocno się nagrzewają. Za to po wyłączeniu boostu w ustawieniach zasilania wydajność jest niższa w Windowsie, w grach prawie taka sama, ale temperatury są jakieś 20 C niższe... Co to za boost jak procek cały czas #!$%@? na wyższym taktowaniu?

#komputery #windows10 #laptopy
  • 15
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Michal0173: tez to zauważyłem, ale mimo to przy wyłączeniu programy miewają takie lagi szczególnie podczas ładowania

Wyższe taktowanie to nieproporcjonalnie większe straty ciepła, na to wygląda, a sam boost polega właśnie na chwilowym agresywnym zwiększaniu taktowania
@Czimchik: Co ciekawe ten boost przy zmianie na jakikolwiek profil nawet np. na Agresywne - wydajne odrazu się wyłącza.

Właśnie z boostem jest taki problem, że on kręci cały czas powyżej 2ghz i boostuje to do 4ghz. A przy wyłączonym kręci się maksymalnie do 2ghz zazwyczaj w okolicach 1,80ghz. A tak nawet jak to teraz to piszę mam 16% wykorzystania i 3,10ghz taktowania. A w gierkach typu Total War różnica cieplna
@Michal0173: hmm, no nie mam tego ;D
ale ja mam pc i mogę to w biosie wyłączyć, chociaż miałem nadzieje zobaczyć natychmiast jak się zachowa

ale kumpel nie miał takiej opcji w biosie lapka to do niego napiszę, bo grzeje mu się niemiłosiernie
@Czimchik: Teraz te integracje systemowe stoją na równi z ustawieniami z Biosu. Jak to wyłączałem to w HWiNFO 64 miałem zaznaczone supported-disabled jakbym to w biosie wyłączył a tam takiej opcji nie ma. Zresztą np. w Lenovo vantage mam prawie wszystkie opcje z biosu i zmiany są wdrażane przy włączonym systemie.