Wpis z mikrobloga

Jaki jest u was okres zwrotu za fotowoltaikę?
I ile średnio miesięcznie wam pokrywa instalacja 10kW?
Bo mam w planach montaż takiej, tylko jej wycena to 42k, jeżeli będzie pokrywać miesięcznie 450zł z rachunku (czyli całość), to zwróci się dopiero po prawie 8 latach. Jak to wygląda u was?
#fotowoltaika #inwestycje
  • 18
  • Odpowiedz
@kiedys_bede_bogaty: Ale w końcu nastąpi ten dzień, że zmuszą zmienić źródło energii. A niezależnie jakie wybierzesz w przyszłości to termomodernizację budynku zrobić trzeba będzie. Czasy taniego ogrzewania nieocieplonych budynków kończą się.
  • Odpowiedz
@kiedys_bede_bogaty: zamontowałem sam za (30tys - 5tys mój prąd) -32% odliczeni podatku=17tys na czysto
prądu produkuje 8888kWh rocznie(8,58kWp) 25% leci na bieżąco 75% przez magazyn 0,8, czyli kupuje 7100 rocznie mniej. średnia cena na G12w wychodziła mi ~43-45gr, czyli 3200 rocznie==5,3 lata zwrot bez podwyżki ceny prądu
  • Odpowiedz
@kiedys_bede_bogaty: Mi z wyliczeń będzie zwracać się chyba całą deklarowaną żywotność paneli pv ale #!$%@?ć biedę xD

Miras, tez mam stary poniemiecki dom i kilka osób mówiło ze PC dałaby radę. Na razie jeszcze trochę czasu jest na decyzje. Może międzyczasie pojawi się jeszcze jakiś pomysł.
Jakimś rozwiązaniem jest pellet + foto i nadwyżkami pradu dogrzewasz wodę CO. Wtedy opału idzie mniej a i foto zwraca się dużo szybciej.

https://www.elterm.pl/produkty/dogrzewacz-ukladu-co-strzelec/dogrzewacz-ukladu-co-strzelec
  • Odpowiedz