Wpis z mikrobloga

Elfi podwójny łuk. Ten nietypowy łuk o dwóch cięciwach to efekt inwencji elfickiej myśli technicznej. Broń ta pojawiła się pojawiła się z Księdze broni i ekwipunku wydanej w 2003 r. do D&D 3e. Można było korzystać z niej jak ze standardowego długiego łuk jeśli miało się biegłość w posługiwaniu się takowym. Dopiero wykorzystanie atutu biegłość w broni egzotycznej pozwalało na dodawanie 2 strzałów na raz. W notce poza podwójnym łukiem przysposobionym do zasad 5e prezentuję jego magiczny odpowiednik przeznaczony dla bardów oraz specjalne zaklęcie (sztuczkę) pozwalającą zwiększyć jego efektywność. Elfie strzały gratis ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Apaturia czy to typowo"dedekowy" bajer, czy może natrafiłaś gdzieś na jakieś relacje (historyczne/legendarne/folklorystyczne) o istnieniu wielocięciwowego łuku?

#rpg #dnd #dungeonsanddragons
Pobierz Aerthevizzt - Elfi podwójny łuk. Ten nietypowy łuk o dwóch cięciwach to efekt inwencj...
źródło: comment_1639151049VpGAJhB2x8a57VpDYke0Pj.jpg
  • 5
@Aerthevizzt: Już na pierwszy rzut oka widać, że to idealna broń dla Harfiarza ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale nie pamiętam, żebym kiedykolwiek natknęła się na taki model w kontekście historycznym - zresztą, w praktyce chyba nie bardzo by się sprawdził. Po wypuszczeniu strzały każda kolejna cięciwa na jej drodze stawałaby się przeszkodą i kaleczyłaby lotki strzały, co z kolei nie wpływałoby dobrze na stabilizację lotu.

Tak teoretycznie,
@Aerthevizzt: Nope. Jedyne, co mi przychodzi do głowy w kontekście podwójnej cięciwy, to specyficzny model kuszy: tzw. Kugelschnepper, czyli późnośredniowieczna / nowożytna kusza do strzelania kulami. Ale tutaj konstrukcja była po prostu bardziej złożona ze względu na rodzaj pocisków, bo jakoś trzeba było tę kulkę umieścić na cięciwie - a na pojedynczej to tak trochę słabo. Poniżej egzemplarz datowany na ok. 1550 - 1600, produkcji włoskiej albo francuskiej:
Pobierz Apaturia - @Aerthevizzt: Nope. Jedyne, co mi przychodzi do głowy w kontekście podwójn...
źródło: comment_1639229481oSf4heaV4h0tPnedhMxw9L.jpg