Wpis z mikrobloga

jakie macie mniej więcej odchyły między realnym poziomem cukru we krwi a tym co wam glukometr pokazuje? diabetolog mi powiedziała że z moimi cukrami nie ma sensu żebym się kłuł codziennie i stwierdziła że raz na tydzień wystarczy; na czczo mam między 90 a 105, ale w zdecydowanej większości poniżej 100, zaś po posiłku nie przekracza 140 o ile nie zjem ziemniaków albo czegokolwiek ze skrobią ziemniaczaną w składzie – serio, mogę nawet całą pizzę 40 cm #!$%@?ć i po 2 godzinach nadal jestem w normie dla zdrowego człowieka, ale zjem schabowego z trzema pieczonymi ziemniakami albo kilka pierogów ruskich i glikemia 160 to minimum
tyle że no właśnie… ostatnio robiłem sobie inne badania z krwi i pomyślałem że porównam sobie wynik z żyły z tym co mi wskaże glukometr i oprócz tego co miałem zalecone (coś odrębnego, nieistotne dla tematu) sprawdzę sobie jeszcze glukozę
z palca mi wyszło 93 a z łokcia 111, gdzieś wyczytałem że niby dopuszczalna norma to +/-15% różnicy w wynikach więc nie wiem, zmienić glukometr, przejmować się? korzystam z accu-chek performa (sztuk dwie, na obu mam jednolite wyniki)
ogólnie raczej jem wszystko z wyłączeniem słodyczy słodzonych cukrem, ograniczyłem białe pieczywo, coś tam warzyw i owoców wjechało w dietę bo w sumie odkąd przestałem jeść cukier to np. jabłka w końcu znowu wydają mi się słodkie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
raczej siedzący tryb życia ale w robocie się trochę ruszam bo pracuję w zaopatrzeniu także chociaż większość dnia i tak siedzę na dupie to jakiś tam wysiłek codziennie na szczęście mam więc nie muszę tak całkowicie się ograniczać w żywieniu do kiełków i sałaty
a ogólnie morfologia mi wyszła niemalże wzorcowa, chociaż pamiętam, że poziom insuliny na czczo był tuż ponad dolną granicą normy, ale lekarka stwierdziła że nie jest to powód do niepokoju – następną wizytę planowo mam w marcu, chyba że coś mi się zacznie sypać

z takich ciekawostek to dodam że według mojej wiedzy nikt w rodzinie do czterech pokoleń wstecz nie był cukrzykiem, 3 lata temu w badaniach lekarskich do roboty cukier po godzinie od śniadania składającego się z płatków śniadaniowych z ciepłym mlekiem i dwiema łyżkami miodu wyszedł mi 106, a obecnie przy 190 cm wzrostu ważę 77 kg
#cukrzyca #medycyna
  • 13
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Pangia: ale po co w ogóle mierzysz regularnie cukier? W sensie bardziej regularnie niż badania co roku/co pół roku?

Accu Chek performa jest ok - używam go od lat, jego wyniki pokrywają się z hemoglobiną, którą potem robię.

Ogólnie wyniki potrafią się różnić nawet między palcami xD mówi się też, że krew wlosniczkowa od żylnej też się różni - i poziomem i czasem (10% i 10min? Nie chcę kłamać dokładnie nie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
ale po co w ogóle mierzysz regularnie cukier? W sensie bardziej regularnie niż badania co roku/co pół roku?

@powaznyczlowiek: znaczy się regularnie mierzę z palca, z żyły to tak po prostu dla własnej ciekawości ostatnio chciałem zweryfikować, a robię to bo lekarka mi tak zaleciła i uznałem to za słuszne - sprawdzam czy nie mam jakichś dziwnych wahań glikemii lub nie zaczyna mi się cukier jakoś wymykać spod kontroli bo dopiero
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pangia: poziomem cukru, czasem w sensie - cukier w palcu może być o 10 min opóźniony względem poziomu cukru w krwi żylnej (podobnie jak systemy CGM są opóźnione aż o 15min bo płyn surowiczy nasyca się jeszcze wolniej)

Nie no jasne, badanie dobra sprawa - pytam bo z tego co piszesz, przy tych cukrach, nie brzmi jakbyś miał cukrzycę. A jeśli chcesz dokładnie zaobserwować cukry to może warto sobie kupić Libre
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
A jeśli chcesz dokładnie zaobserwować cukry to może warto sobie kupić Libre i ponosić te dwa tygodnie?


@powaznyczlowiek: zastanawiam się nad tym właśnie, tylko muszę się w cenach zorientować

z tego co piszesz, przy tych cukrach, nie brzmi jakbyś miał cukrzycę


po krzywej cukrowej wyniki mi przekraczały 200 jednostek
co do czasu to właśnie dlatego mówię o wynikach na czczo, po tych 7-8 godzinach snu to powinienem mieć już raczej wszędzie
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pangia: 250zl, na allegro/od resellerow czasem ~20zl więcej, działa dwa tygodnie (niektórzy hackuja i przedłużają nawet do miesiąca) - nie ma tańszego cgm

Tzn u osoby zdrowej zawsze wyniki powinny być ok - wiadomo że jak zjesz coś słodkiego to wzrośnie ten cukier i nawet wysoki wynik przez chwilę nie jest niczym dziwnym ale to powinno szybko być przez organizm wyregulowane i to właśnie sprawdza ta krzywa.

Lekarzem nie jestem więc
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek: znaczy ja mam oficjalnie już w papiery wbite „cukrzyca insulinoniezależna”, ogólnie to mam lekko podniesiony cukier cały czas i tyle, przynajmniej na razie

250zl, na allegro/od resellerow czasem ~20zl więcej, działa dwa tygodnie (niektórzy hackuja i przedłużają nawet do miesiąca) - nie ma tańszego cgm


to co to za dziadostwo że tylko 2 tygodnie działa, myślałem że to taki glukometr co się nosi na ramieniu bo kojarzę że coś takiego
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pangia: to ja chyba już w ogóle nie ogarniam nic z tego co napisałeś :P ale jak wspomniałem nie jestem lekarzem

No niestety tak jest z Librą - i tak to najdłuższej działający CGM (a raczej FGM) naskórny chyba. Dobrze myślałeś bo to jest dokładnie to. Tylko zamiast kropli krwi mierzy poziom glukozy w płynie miedzytkankowym dzięki zawartości enzymów na kaniuli wprowadzonej pod skórę - no i te enzymy mają działać
  • Odpowiedz