Wpis z mikrobloga

Czy warto brać samochód używany w leasing w 2022 roku jak prowadzi się #jdg?

Od nowego roku zostanie usunięta możliwość wykupu samochodu do sektora prywatnego, w związku z czym musimy go wykupić go na firmę i wpisać do środków trwałych. Przy sprzedaży musimy zapłacić od niego podatek dochodowy.

Moje pytania brzmią:

1. Czy to się będzie dalej opłacało i ile na tym się ewentualnie straci
2. Czy łatwo sprzedać samochód firmowy z fakturą na rynku? np taki 8 letni
3. Czy sprzedam taki samochód osobie prywatnej?

wołam @OptiFinance

#leasing #samochody #b2b
  • 14
  • Odpowiedz
@MrBanana:
1. tracisz tyle że przy chęci sprzedaży po zakończeniu leasingu będziesz płacił w JDG podatek dochodowy i VAT
2. Sprzedawanie (i kupowanie) samochodów używanych w Polsce jest ogólnie trudne ;)
3. tak
  • Odpowiedz
@OptiFinance: Nadal jest furtka z wykupem prywatnym przez darowiznę w grupie 0. W tedy muszę oddać ten samochód osobie bliskiej i nie mogę z niego korzystać. Jak go mogę sprzedać?
  • Odpowiedz
@OptiFinance:

Nadal jest furtka z wykupem prywatnym przez darowiznę w grupie 0.


Wolę założyć pesymistyczny wariant, że przed skończeniem leasingu zrobią zmianę, która to zablokuje i to jeszcze bez okresu przejściowego. Nawet jeśli OP weźmie leasing na 2 lata to nie ma gwarancji, że zdąży skorzystać z tej furtki. W 2 lata można rozwalić gospodarkę. Nasi już pokazali co potrafią.

@MrBanana: Czy warto to już musisz sobie sam odpowiedzieć, wg
  • Odpowiedz
@OptiFinance: Ale zdajesz sobie sprawę ze to jest ryzyko? Zawsze ta obdarowana osoba moze nie chcieć oddać ci tego auta tym bardziej jak bedzie to jakaś droższa fura. Nie każda rodzina jest idealna a widmo dużej kasy jeszcze bardziej prowokuje
  • Odpowiedz
@OptiFinance: Co z tego, że przy zakupie odliczę sobie VAT w wysokości 23/2 = 11.5%, jak potem przy sprzedaży tego samochodu osobie prywatnej muszę zapłacić podatek dochodowy w wysokości 18%.

Weźmy prostą kalkucje

kupuje samochód za 50 000zł

ostatecznie zapłacę za niego 5 500 zł mniej po odliczeniu vat.
potem przy sprzedaży samochodu muszę jednak zapłacić podatek dochodowy w wysokości 18% a może i VAT
przy sprzedaży za 40 000zł to
  • Odpowiedz
@MrBanana: Kupując auto za 50k brutto, odliczając 50% VAT oraz będąc na liniówce 19% (nie wiem skąd wziąłeś stawkę 18% - już takiej nie ma) to auto będzie realnie kosztować Cię 36457.7636808 PLN. Czyli odliczyłeś 13542.2363192 PLN. Nie wiem czemu zakładasz sprzedaż za 40k (spadek tylko 10k?) ale nie rozliczając FV wykupu w DG i sprzedając auto płacisz samą dochodówkę:
https://www.rp.pl/podatki/art19091061-polski-lad-pis-pogorszy-zasady-rozliczania-leasingowanych-aut?fbclid=IwAR3-7joHTt4P_R3bu4igLOnG-JDrTxzj1JTjJ5kvFS0wxlZ8r8pQYZLXYng
czyli 7600 PLN podatku (od 40k). Nadal jesteś inplus.

@
  • Odpowiedz